Lohjan synnytyssairaalan kesäsulku puhuttaa asukkaita

Lohjan sairaalan synnytystoimintojen sulkeminen kesäksi 2024 herättää paljon tunteita ja keskustelua.
Keskittämisajatus on ollut taustalla vahvasti esillä sairaalaverkkoa uudistettaessa.

Nyt vedotaan lääkärivajeeseen.

Keskustan Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä vieraili syyskuussa 2023 Lohjan sairaalan päivystyksessä ja tuolloin kuulimme, että sairaalan rekrytoinneissa oli onnistuttu hyvin. Kaikki vapaat hoitajavakanssit oli pystytty täyttämään ja lääkäriresurssinkin kerrottiin olevan vähintään kohtuullinen. Tästä voisi päätellä, että yksikkö on vetovoimainen.

Nyt kuitenkin palvelun sulkemista kesäksi perustellaan synnytyksiin ja lapsiin erikoistuneiden anestesialääkäreiden puuttumisella.

Lohjan sairaala on keskeisellä paikalla ja hyvällä palvelumuotoilulla varustettu tehokas yksikkö. Sairaalan päivystyksessä pystytään aloittamaan tehohoitotasoinen hoito ja päivystyksen vieressä olevalla päivystysvalvontaosastolla pystytään hoitamaan vaativan tehohoitotasoisia potilaita jopa päiviä. Synnytysosastolla on kaksipaikkainen vastasyntyneiden valvontayksikkö ja synnytysosastolla oma sektioleikkaussali. Päivystysleikkauksia varten sairaalassa päivystää lisäksi yksi leikkaussali.

Lohjan sairaala on tunnettu turvallisena, ihmisläheisenä ja kiireettömän synnytyksen asiantuntijana ja siksi moni on valinnut Lohjan synnytyssairaalakseen.

On huolestuttavaa, että lyhytnäköisesti ajattelematta kokonaisuutta tehdään päätöksiä, joiden seurauksia ei ole arvioitu.

Keskustaryhmälle palvelujen saatavuus ja niiden saavutettavuus ovat keskeisimpiä puolustettavia asioita.

Keskustan Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä

Lue lisää syksyn vierailustamme:

Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä tutustuu palvelutarjontaan

Lue seuraavaksi

Vaikuttavuutta ja vahvempaa tulevaisuusajattelua Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiapäivitys herätti keskustelua viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa. Keskustan ryhmäpuheenvuoron pitänyt aluevaltuutettu Terhi Tikkala arvioi, että strategia nojaa liikaa aiempaan eikä riittävästi huomioi uuden valtuuston näkemyksiä, alueen erityispiirteitä tai tulevaisuuden rakentamista. Keskustan ryhmä korosti puheessaan vaikuttavuutta, ennaltaehkäisyä, digitalisaatiota ja aidosti näkemyksellistä johtamista.
12.5.2026 / Itä-Uusimaa
Suomi tarvitsee uuden suunnan
Suomen tilanne on monella mittarilla vaikea. Julkinen velka kasvaa, sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanne haastaa, työttömyys on korkealla, talouskasvu laahaa ja väestö ikääntyy. Samalla maailmanpolitiikan epävarmuudet heijastuvat myös Vantaalle ja Keravalle asti – työpaikkoihin, arjen turvallisuuteen ja tulevaisuuden näkymiin. Näiden realiteettien äärellä ei pelkkä puhe riitä. Tarvitsemme tekoja. Tarvitsemme suunnan.
11.5.2026 / Uutiset
Västnylands framtid
Tänker Orpos regering helt slå ut de västnyländska kommunerna och städerna Sjundeå – Ingå – Raseborg och Hangö?
8.5.2026 / Länsi-Uusimaa
EtusivuLänsi-UusimaaLohjan synnytyssairaalan kesäsulku puhuttaa asukkaita