Vantaa-Kerava: Aluevaltuustoryhmän vierailukiertue jatkuu Vantaan ja Keravan alueella

Keskustan aluevaltuustoryhmä tutustuu Vantaan ja Keravan palveluyksiköihin
Keskustan aluevaltuustoryhmä tutustuu Vantaan ja Keravan palveluyksiköihin

Ruusuhakaan tutustuivat vasemmalta lukien Timo Laaninen, Pirjo Luokkala, Marja-Leena Sonninen ja Aila Murtomäki. Asumisyksikön toimintaa esittelivät Sanna Misukka ja Terhi Hinttaniemi.

(Kuva: Kuvassa Pirjo Luokkala, Aila Murtomäki, Marja Leena Sonninen, Willem Nurmiranta, Jenni Takkunen ja Valto Niinisalo.)

Perjantaina 2. päivä syyskuuta Vantaan ja Keravan keskustan aluevaltuustoryhmä vieraili VillaVantaan yksikössä. Viertolassa sijaitseva VillaVantaa on Hoivatien vammaispalvelujen tehostetun palveluasumisen yksikkö. Hoivatie on yksi Suomen suurimmista sosiaalialan toimijoista, jossa työskentelee lähes tuhat ammattilaista 18 paikkakunnalla yli 60 eri yksikössä.

VillaVantaalla toimintaa esittelivät yksikön johtaja Jenni Takkunen ja ohjaaja Wille Nurmiranta. Keskustan puolelta vierailuun osallistuivat valtuustoryhmän puheenjohtaja Pirjo Luokkala sekä keskusta-aktiivit Vaito Niinisalo, Aila Murtomäki ja Marja Leena Sonninen.

VillaVantaa on koti vahvaa tukea ja ohjausta tarvitseville kehitysvammaisille ja autismikirjon henkilöille. Asumispaikkoja on 15 asukkaalle neljässä asuinyksikössä. Jokaisella asukkaalla on oma, viihtyisä yksiö. Asumistilojen sisustamisessa on huomioitu asukkaiden erityistarpeet, kuten tilojen selkeys, esteettömyys ja turvallisuus.

VillaVantaan asukkaat elävät aktiivista elämää ja vaikuttavat sekä osallistuvat asumisyhteisön toimintaan ja sen suunnitteluun. Asukkaiden päätöksentekoa ja arjen valintoja tuetaan heidän itsemääräämisoikeuttaan kunnioittaen.

– Asukkaiden kanssa työskentely perustuu aina yksilöllisyyden kunnioittamiseen, itsemääräämisoikeuteen ja mielekkääseen arkeen. Perheiden kanssa tehdään myös tiivistä yhteistyötä, ohjaaja Wille Nurmiranta kertoo.

VillaVantaalla on onnistuttu erityisesti osaavan ja sitoutuneen henkilöstön rekrytoinnissa. VillaVantaalla henkilöstön vaihtuvuus on vähäistä.

– Henkilöstön jatkuva kouluttaminen sekä työyhteisön vahva tuki edistävät henkilöstön sitoutumista työhönsä. Hoivatiellä on tärkeää, että jokainen työntekijämme voi kehittää omaa osaamistaan ja ottaa haltuun uusia työskentelymenetelmiä, joilla edistämme asukkaidemme arjen sujuvuutta, Jenni Takkunen kertoo.

Jo yli kolme vuotta VillaVantaalla työskennellyt Wille Nurmiranta uskoo, että hyvin suunniteltu kannustinjärjestelmä on keskeinen metodi sosiaalialan henkilöstön saatavuudessa sekä sitouttamisessa. Willen mielestä näitä asioita tulisi pohtia myös Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella.

Päättäjiltä VillaVantaan henkilökunta toivoo rohkeutta uudistaa hoivapalveluita. Mielenterveys- ja päihdepalveluja tulisi järjestää myös osana vammaispalveluja. Se vaatii asiantuntevaa osaamista palvelujen järjestäjiltä.

– Lisäksi tulisi varmistaa palveluiden tasalaatuisuus koko hyvinvointialueella, yksikön johtaja Jenni Takkunen korostaa.

Lue seuraavaksi

Kuntien omistajaohjaus uudistettava – ehdotus maan hallitukselle
Eilen kaupunginhallituksen jäsenenä luin Vantaan Sanomista, kuinka kaupungin tytäryhtiö Vantaan Energian lämmön kausivaraston kustannusarvio on noussut 200 miljoonasta eurosta 300 miljoonaan.
5.11.2025 / Blogi
Terveisiä tulevaisuus- ja kehittämislautakunnasta
Tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan viimeisimmässä kokouksessa käsiteltiin järjestöjen ja yhdistysten yleis- ja kumppanuusavustuksia. Viranhaltijat olivat järjestäneet lautakunnan jäsenille kolme eri mahdollisuutta tutustua hakemuksiin ja esittää kysymyksiä. Itse käytin näistä tilaisuuksista kaksi: yhden etätilaisuuden ja toisen paikan päällä ennen kokousta.
4.11.2025 / Länsi-Uusimaa
Turvallisuus syntyy arjessa
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston tuottama uunituore Länsiapila 3 -lehti on ilmestynyt. Tässä numerossa teemana on turvallisuus ja sen monimuotoisuus – ei vain poliisin, pelastustoimen tai puolustusvoimien näkökulmasta, vaan ennen kaikkea ihmisten arjessa näkyvänä kokemuksena.
31.10.2025 / Länsi-Uusimaa
EtusivuUutisetVantaa-Kerava: Aluevaltuustoryhmän vierailukiertue jatkuu Vantaan ja Keravan alueella