Ruusuhakaan tutustuivat vasemmalta lukien Timo Laaninen, Pirjo Luokkala, Marja-Leena Sonninen ja Aila Murtomäki. Asumisyksikön toimintaa esittelivät Sanna Misukka ja Terhi Hinttaniemi.
(Kuva: Koivukotiin kävivät tutustumassa vasemmalta Pirjo Luokkala, Marja-Leena Soininen, Timo Laaninen ja Aila Murtomäki. Koivukodin toimintaa esittelivät Päivi Wilenius ja Sanna Misukka.)
Vantaan Keravan hyvinvointialueen valtuuston keskustaryhmä jatkoi keskiviikkona 31. elokuuta vierailujaan asumisyksiköissä, joiden toiminta siirtyy vuodenvaihteessa hyvinvointialueen vastuulle. Keskiviikkona kävimme Vantaan kaupungin tehostetun palveluasumisen yksikössä Koivukodissa, lasten- ja nuorten tilapäishoidon yksikössä Pikku-Koivussa sekä palveluasumisen yksikössä Kerokujalla.
Keskustasta puolelta tapaamisiin osallistuivat aluevaltuuston keskustan ryhmän puheenjohtaja Pirjo Luokkala, varapuheenjohtaja Timo Laaninen sekä keskusta-aktiivit Marja-Leena Sonninen ja Aila Murtomäki.
Koivukodin ja Pikku-Koivun toimintaa esittelivät asumispalveluiden päällikkö Sanna Misukka ja toimintayksikön esimies Päivi Wilenius. Kerokujalla keskustelimme yksikön työntekijöiden Tanja Kononovin, Heidi Kortelaisen, Matti Korhosen ja Sari Lindbergin kanssa.
Koivukoti on tuetun asumisen yksikkö, jossa asukkaat ovat pitkäaikaisia ja hoidon tarve 24 tuntia vuorokaudessa seitsemänä päivänä viikossa. Pikku-Koivu on tarkoitettu nuoremmillle, jotka ovat tilapäisen avun tarpeessa.
Koivukodissa keskustelimme erityisesti nuorten työntekijöiden rekrytoinnin haasteista. Misukka ja Wilenius kertoivat, että nuoret asettavat työlle nyt aivan erilaisia vaatimuksia ja ehtoja kuin takavuosina. He osaavat vaatia joustoja työnantajalta.
Kerokujallakin on pitkäaikaisia asukkaita. Siellä tuen tarve on pienempi ja henkilökuntaa on paikalla klo 8-21 välisenä aikana. Monet asukkaista käyvät töissä tai koulussa, minkä ohella he osallistuvat säännöllisesti ruoan valmistukseen omassa keittiössä.
Kerokujan työntekijöiden toivelistan kärkipäässä oli toive pidempiaikaisesta esihenkilöstä. Parin vuoden aikana esihenkilöt ovat vaihtuneet moneen kertaan.
Keskustan valtuustoryhmä tuo tuliaisina kaikkiin vierailukohteisiin palmuvehkan. Kasvi muistuttaa siitä, että niin henkilökunta kuin asukkaatkin tarvitsevat jaksaakseen aurinkoa, lämpöä ja kaikenlaista ravintoa.