Keskustan Uudenmaan piiri esittää Riikka Pakarista jatkokaudelle Keskustan varapuheenjohtajaksi

Keskustan Uudenmaan piirin vuosikokous otti ilolla vastaan Riikka Pakarisen aikeet hakea jatkokautta Keskustan varapuheenjohtajana ja tukee hänen valintaansa yksimielisesti. Pakarinen toimii parhaillaan Keskustan varapuheenjohtajana.

Piiri katsoo, että espoolainen Pakarinen on onnistunut tehtävässään hyvin ja on paras valinta yhdistämään Keskustan kenttää kuin suomalaisia laajemminkin. Keskusta menestyy vain, jos se kykenee saavuttamaan suomalaisten luottamuksen koko maassa.

Lisäksi Pakarisella on pitkä ulko- ja turvallisuuspoliittinen kokemus, jota puoluejohdossa tarvitaan tässä poikkeuksellisessa maailmanpoliittisessa tilanteessa.

Koronavuosista huolimatta Pakarinen on kiertänyt kenttää ahkerasti ja saa siitä piiristä erityistä kiitosta.

 

Keskustan Uudenmaan piiri tulee esittämään Riikka Pakarista Keskustan varapuheenjohtajaksi Lappeenrannan puoluekokouksessa.

Lue seuraavaksi

Roinisen lista 2.0
28.11.2025 / Uutiset
Miten hammashoito toimii Keravalla?
Tähän kysymykseen saimme kattavia vastauksia Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen suun ja terveydenhuollon palvelujohtaja Helena Salusjärvi-Juopperilta, joka toimi Vantaan ja Keravan aluevaltuustoryhmän järjestämän tilaisuuden alustajana. Hänen lisäkseen konkreettista tietoa alueen hammashoidon tilanteesta saimme paikalla olleelta Keravan vastaavalta hammaslääkäriltä Hanna Karjalaiselta.
26.11.2025 / Uutiset
Miten Vantaan ja Keravan hyvinvointialue nousi kriisistä mallialueeksi?
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen tarina on poikkeuksellinen. Alkuvaiheen kriisistä ja kapina-alueen maineesta on muutamassa vuodessa noustu mallialueeksi, jonka talous on vahva ja toimintakulttuuri uudistuva. Miten tämä muutos tapahtui – ja mitä opimme matkalla?
25.11.2025 / Uutiset
EtusivuUutisetKeskustan Uudenmaan piiri esittää Riikka Pakarista jatkokaudelle Keskustan varapuheenjohtajaksi