Perhehoidon vahvistaminen lastensuojelun palvelumuotona

Keskustan Vantaa-Keravan aluevaltuustoryhmä jatkaa aloitteellisuuttaan lastensuojelua koskevissa kysymyksissä.

Syksyllä 2023 Keskustaryhmä jätti valtuustoaloitteen, jossa vaadittiin toimia lastensuojelun henkilöstön riittävyyden turvaamiseksi.

Voit lukea aloitteen sekä siihen annetun vastauksen tästä:

Keskustan Vantaa-Keravan aluevaltuustoryhmä vaatii lastensuojelun henkilöstön riittävyyden turvaamista nyt ja tulevaisuudessa – Uusimaa

Lue myös 4.3.2024 hyvinvointialueelta saatu vastaus Keskustan aloitteeseen:

Vastaus valtuustoaloitteeseen koskien lastensuojelun henkilöstön riittävyyden turvaamista nyt ja tulevaisuudessa  | Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (cloudnc.fi)

Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Pirjo Luokkala piti 4.3.2024 aluevaltuustossa puheenvuoron saatuaan aloitevastauksen:

”Keskustan valtuustoryhmä kiittää hyvin valmistellusta vastauksesta virkakuntaa. Aloitevastaus kertoo sen, mitä hyvinvointialueella on tehty lastensuojelun henkilöstön riittävyyden turvaamiseksi nyt. Palkkoihin, työhyvinvointiin, työn johtamiseen, työn sisältöön, yhteistyön tekemiseen, tiedottamiseen ja rekrytoinnin tehostamiseen on panostettu sen verran kuin on ollut mahdollista. Lastensuojelun työntekijöiden pito- ja vetovoimaan on kiinnitetty erityistä huomiota. Näistä toimista huolimatta tilanne hyvinvointialueen lastensuojelussa on edelleen haastava kuten olemme tänään tällä kymmenissä puheenvuoroissa kuulleet. Edelleen tarvitsemme luovuutta ja uusien kivien kääntämistä, jopa aivan uudenlaista ajattelua lastensuojelun palveluiden järjestämisessä. Mitä ne luovat ratkaisut ovat, sen tulemme jatkossa yhdessä näkemään. Olemmekin tehneet tänä iltana yhden luovuutta lisäävän uuden aloitteen liittyen perhepalveluiden vahvistamiseksi lastensuojelussa.”

Samaisessa aluevaltuuston kokouksessa Pirjo Luokkala jätti uuden, usean muun valtuutetun allekirjoittaman aloitteen, jossa ratkaisua haetaan perhehoidon vahvistamisesta.

”Me aloitteen allekirjoittaneet edellytämme, että Vantaan ja Keravan hyvinvointialue ryhtyy kaikkiin mahdollisiin ja vielä hyvinvointialueella käyttämättömiin toimenpiteisiin perhehoidon vahvistamiseksi siten, että lastensuojelun tarpeessa olevia lapsia voidaan aikaisempaa päättäväisemmin ja vahvemmin suojella ennakoivasti sekä ympärivuorokautisesti perhehoidon turvin lapsen kodissa – ja/tai perhehoitajan luona.

Ympärivuorokautinen ja tarpeen vaatiessa myös  pitkäkestoinen perhehoito lapsen kotona– ja/tai perhehoitajan luona turvaa lapsen elämää, hyvinvointia ja kasvua inhimillisellä tavalla ja auttaa ennaltaehkäisemään lapsen kannalta raskaan, kodin ulkopuolisen sijoituksen.”

Jäämme odottamaan hyvinvointialueen toimia tämän aloitteen suhteen.

 

Lue seuraavaksi

Terveisiä tulevaisuus- ja kehittämislautakunnasta
Tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan viimeisimmässä kokouksessa käsiteltiin järjestöjen ja yhdistysten yleis- ja kumppanuusavustuksia. Viranhaltijat olivat järjestäneet lautakunnan jäsenille kolme eri mahdollisuutta tutustua hakemuksiin ja esittää kysymyksiä. Itse käytin näistä tilaisuuksista kaksi: yhden etätilaisuuden ja toisen paikan päällä ennen kokousta.
4.11.2025 / Länsi-Uusimaa
Turvallisuus syntyy arjessa
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston tuottama uunituore Länsiapila 3 -lehti on ilmestynyt. Tässä numerossa teemana on turvallisuus ja sen monimuotoisuus – ei vain poliisin, pelastustoimen tai puolustusvoimien näkökulmasta, vaan ennen kaikkea ihmisten arjessa näkyvänä kokemuksena.
31.10.2025 / Länsi-Uusimaa
On aika ajatella Itä-Uuttamaata kokonaisuutena
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue kamppailee isojen talousvaikeuksien kanssa. Arviointimenettely ja YT-neuvottelujen aloittaminen kielivät siitä. Kohta me valtuutetut olemme leikkauslistojen äärellä. On siis hyvä hetki puhua perusasioista.
27.10.2025 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetPerhehoidon vahvistaminen lastensuojelun palvelumuotona