Porvoolle merkittävää osa identiteettiä ja elinvoimaa ovat Itämeri ja saaristo. Olemme myös lukuisten järvien ja kolmen joen kaupunki. Porvoon kaupunginvaltuusto päätti ensi vuoden talousarviosta marraskuussa. Sanoisin, että Porvoolla on nyt ensimmäistä kertaa talousarviossa mukana monipuolisesti oma lähiluonto, josta pitää ja saa olla ylpeä.
Itä-Uudenmaan alueen ikääntyneen väestön määrän kasvaessa on tärkeää vahvistaa ihmisläheisiä ja vaikuttavia tukipalveluita, jotka tukevat ikäihmisten turvallista ja osallistavaa arkea heidän kodeissaan. Etsivä nuorisotyö on monelle tuttu asia, mutta tämän vuoden aikana meidän hyvinvointialueella aloitettiin etsivä vanhustyö.
Hyvinkää toimi lauantaina 15. marraskuuta 2025 Keskustanaisten Uudenmaan piirin syyskokouksen näyttämönä. Kokousväki saapui paikalle odottaen sisältörikasta ohjelmaa, keskustelua ja päätöksiä – ja nämä odotukset täyttyivät. Kokous tarjosi monipuolisen agendan, kiinnostavia puheenvuoroja unohtamatta erinomaista ruokaa. Kiitos järjestäjille.