Tuomas Vanhasen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025

Arvoisa puheenjohtaja, hyvät puoluevaltuutetut,

Valtiovarainministeriö on uutisten mukaan taas heikentämässä talouden kasvuennustetta.

Kasvua kuulemma hidastaa jokin tuntematon jarru.

Vaan kyllähän me suomalaiset tämän jarrun tunnemme. Aivan kuten puolueen varapuheenjohtaja Lohi totesi.

Maailmanpolitiikan ja Venäjän lisäksi jarru on Orpon hallitus.

Keskituloisten verotus on kireintä vuosikymmeneen. Suomalaisten luottamus huomiseen on heikkoa.

Hallituksen piti kiihdyttää kasvua ja jarruttaa velkaantumista.

On käynyt juuri päinvastoin: velkaantuminen paisuu, kasvua jarrutetaan.

Saksikuva-hallitus unohti, että talous on myös psykologiaa.

Niinpä maassa on nyt suurtyöttömyys, vaikka muualla Euroopassa on liki ennätystyöllisyys.

Brysselin salkkumiehet varaavat jo matkalippuja Suomeen.

Hyvät kuulijat,

Seuraavasta vaalikaudesta ei tule helppo.

Julkista taloutta on tällä tietoa tervehdyttävä nettomääräisesti vähintään reilulla kuudella miljardilla eurolla.

Nykyhallituksen väitetyillä sopeutuksilla ei pitkälle päästä. Sopeutukseksi ei voi laskea esimerkiksi 100 000 lisätyöllistä, kun todellisuudessa on tullut 100 lisätyötöntä päivässä.

Suomen peruskorjauksessa tarvitaan monipuolisesti talous- ja veropolitiikan työkaluja.

Yksi asia on kuitenkin selvä: mitä pidempään kasvutoimien kanssa kuhnaillaan, sitä vaikeammaksi urakka käy.

Tarvitaan uusi suunta Suomelle. Parempi vaihtoehto.

Tarvitaan keskustaa laittamaan isänmaan asiat kuntoon ja oikeaan tärkeysjärjestykseen.

🍀 Tavallisten työtä tekevien suomalaisten verotusta on alennettava.

🍀 Kotitalousvähennystä on parannettava.

🍀Yritysverotuksen on kannustettava investointeihin ja kasvuun.

🍀 Ja rakennusalan ahdinkoa on helpotettava.

Keskusta on esittänyt näitä ja yli 50 muuta toimenpidettä, joilla saadaan töitä suomalaisille, tuplataan talouskasvu ja pelastetaan samalla palvelut.

Hyvät keskustalaiset,

Meidän on yhdessä suomalaisten kanssa varmistettava, että Keskustan parempi vaihtoehto päätyy pääministerin pöydälle.

Jos ei Orpon, niin viimeistään vaalien jälkeen pääministeri Kaikkosen.

Kiitos.

Lue seuraavaksi

Yhteistyö ja luottamus ovat kokonaisturvallisuuden kulmakivet
Elämme ajassa, jossa turvallisuutta ei voi pitää itsestäänselvyytenä. Kun maailmalla tuulee, täytyy pitää oma paketti kunnossa. Lääkäriin pitää päästä ja ambulanssi pitää saada nopeasti, kun tarve on. Taloudesta täytyy pitää huolta, jotta voimme turvata toimivat palvelut myös tuleville sukupolville. Kokonaisturvallisuus ei ole vain kovaa turvallisuutta. Se ei tarkoita vain puolustusvoimia tai rautaa. Se on sitä, että me kaikki teemme yhteistyötä. Se ei ole pelkkää varautumista pahimpaan, vaan jatkuvaa huolenpitoa, yhteistyötä ja yhteisvastuuta.
12.1.2026 / Itä-Uusimaa
Yhteistyötä, vaikuttamista ja työtä arvot edellä – Keskustan aluevaltuustoryhmät Uudellamaalla
Kulunut syksy on ollut Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmille uuden rakentamisen, tiivistyvän yhteistyön ja vaikuttamistyön aikaa. Aluevaltuustokauden aikana on vahvistettu ryhmien välistä yhteistyötä, lisätty näkyvyyttä viestinnän, markkinoinnin ja tapahtumien kautta sekä tehty pitkäjänteistä, usein jopa näkymätöntä työtä alueiden asukkaiden palvelujen ja hyvinvoinnin puolesta. Keskustan arvot – ihmislähtöisyys, läheisyys ja tasa-arvo – ohjaavat tätä työtä myös tulevaisuuden haasteiden edessä.
22.12.2025 / Itä-Uusimaa
Arvopohjaista vaikuttamista Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella
Olemme haastatelleet kaikkien neljän Uudenmaan hyvinvointialueen Keskustan aluevaltuustoryhmien puheenjohtajat ensimmäisen aluevaltuustokauden jälkeen. Tavoitteena on ollut saada kokonaiskuva siitä, millaisena puheenjohtajat ovat kokeneet uuden aluevaltuustotyön käynnistymisen, ryhmien johtamisen ja vaikuttamisen mahdollisuudet. Tällä kertaa haastattelun kohde on Itä-Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Kristian Forsman.
22.12.2025 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetTuomas Vanhasen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025