Siirry sisältöön

Eurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa

Euroopan keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsingissä 27.-28.6. ALDE-puolueen neuvoston kokoukseen. Kokouksessa julkaistiin yhteinen Helsingin julkilausuma, jossa korostetaan Euroopan turvallisuuden, demokratian ja yhtenäisyyden vahvistamista. Julkilausumassa vaaditaan muun muassa eurooppalaisen puolustuksen tiivistämistä, Ukrainan tukemista ja digitalisaation tuomiin uhkiin vastaamista.

Julkilausuman ovat allekirjoittaneet ALDE-puolueen puheenjohtaja Svenja Hahn, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz.

– Euroopan on kyettävä toimimaan yhdessä ja puolustamaan vapautta sekä oikeusvaltiota. Meillä on vastuu rakentaa vahvempaa, turvallisempaa ja yhtenäisempää Eurooppaa. Tämä julkilausuma osoittaa, että keski- ja liberaalipuolueet ovat valmiita johtamaan tätä työtä, toteaa Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

– Tarvitsemme lisää markkinataloutta, lisää vapaakauppaa ja oikeusvaltioperiaatteen vahvistamista – niin Euroopassa kuin muuallakin maailmassa. Juuri näitä asioita me liberaalit puolueet Euroopassa ajamme, ja juuri näitä tarvitaan vakaan talouden turvaamiseksi sekä hyvinvoinnistamme ja turvallisuudesta huolehtimiseksi, RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz sanoo.

 

Lue lisää ja tutustu julkilausumaan:

Helsinki Statement, FIN

Helsinki Statement, ENG

Lue seuraavaksi

Keskustan puoluetoimisto saa uusia osaajia riveihinsä. Wille Saastamoinen on aloittanut puoluetoimistolla talousassistenttina 2. kesäkuuta. Saastamoinen tukee tehtävässään Keskustan taloushallintoa ja toimii osana puoluetoimiston hallintotiimiä.
26.6.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetEurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa