Siirry sisältöön

Keskusta peräänkuuluttaa reiluutta, yhteistyötä ja kohtuullisuutta

Keskusta: Miksi kauppa rohmuaa tuottajan tilin?

Kuluneella syyskaudella kansanedustajaksi noussut Keskustan varsinaissuomalainen Mauri Kontu avasi oman kyselytuntiuransa kysymällä, miten maatalousministeri aikoo ratkaista ruuantuotannon epäreilun tulonjaon.

– Viljelijät tuottavat meille kaikille ruuan. Ei voi olla niin, että kauppa ja teollisuus vievät leijonanosan ja viljelijät jäävät nuolemaan näppejään. Kriisitilannetta ei kerta kaikkiaan voi enää vain seurata sivusta.

Olga Oinas-Panuma siteerasi maatalousministerin omaa pari vuotta sitten tekemää kirjoitusta, jonka mukaan viljelijät eivät kaipaa uusia hankkeita vaan reilun korvauksen työstään.

– Nyt vaalikausi on yli puolessavälissä ja ihan hirveän hyvää uutista ei sieltä kentältä tule, että tämä tilanne olisi nyt ratkaistu, Oinas-Panuma huomautti.
Hän kysyikin, milloin kauppa alkaa maksaa todellista, oikeaa hintaa tuottajille.

Anne Kalmari muistutti peräkkäisten kysymysten sarjatulella, että Keskustalla olisi tilanteeseen valmiit keinot:

– Miksi maataloutta ei vapauteta kiinteistöverosta, vaikka keskusta näytti mallin, miten toimia? Miksi korotettua energiaveron palautusta ei tule, vaikka sitä Somerolla vaadittiin? Miksi oikeudenmukainen hinta viljelijälle ei tapahdu edelleenkään, vaikka sanoitte sitoutuvanne parlamentaarisen ryhmän työhön? Milloin aiotte avata kilpailulain? Missä on Makeran pääomittaminen kymmenellä miljoonalla? Ja miksi valtioneuvoston periaatepäätös suomalaisista ruokahankinnoista julkisissa palveluissa ei enää päde?

Eerikki Viljanen kysyi vielä lopuksi, milloin hallituksen kauniit puheet toteutuvat tekoina.

– Milloin ne lisäeurot, jotka on luvattu, ovat viljelijöiden käytettävissä?

Suurin osa kyselytunnista puhuttiin tälläkin kertaa hallituksen taloudenpidosta. Siihen keskusteluun sai yhden kysymyksen Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen, joka kysyi hallituksen veropainotuksista. Keskusta kun alentaisi veroja keskituloisilta, ei suurituloisilta, kuten hallitus.

– Oletteko, arvoisa hallitus, miettineet nämä painopistevalintanne nyt varmasti ihan loppuun saakka?

 

 

Oppositiolta vetoomus: Sosiaali- ja terveyspalvelut turvattava yhteistyöllä

Keskusta ja muu oppositio julkistivat torstaina yhteisen vetoomuksen parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi.

Vetoomuksessa todetaan, että on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa.

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen sanoi oppositiopuolueiden tiedotustilaisuudessa, että lähi- ja peruspalvelut pitää pelastaa.

– Puolueet ovat pystyneet sopimaan niin puolustusmenojen nostosta kuin velkaantumisen kuriin laittamisesta. Meidän pitäisi pystyä samalla tavalla sopimaan myös sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamisesta. Se koskee yhtä lailla koko maata ja jokaista suomalaista, Kaikkonen totesi.

Kaikkosen mukaan Keskusta on valmis istumaan alas vaikka heti.

– Syyllisten hakeminen ei paranna sairaita eikä hoida vanhuksia. Sitä kehää on kierretty pian kolme vuotta. Tärkeintä nyt on ratkaisujen aikaansaaminen. Tilanne on vakava eikä aikaa ole hukattavaksi, Kaikkonen sanoi.

Oppositiopuolueet esittävät jo nyt, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille paremmin aikaa saada taloutensa tasapainoon pidentämällä niin sanottua alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026.

Matti Mönttinen

 

 

Kansalaisaloite ja Keskusta haluavat krääsätalouden kuriin

Eduskunnan käsittelemässä kansalaisaloitteessa todetaan, että kiinalaiset verkkokaupat, kuten Temu ja Shein, ovat vieneet kertakäyttökulutuksen kestämättömyyden uudelle tasolle. Kertakäyttökrääsän lennättäminen ympäri maailmaa tuhlaa valtavasti rajallisia luonnonvarojamme.

Krääsätalouden käyttämät epäreilut keinot, kuten verojen ja tullien kiertäminen, heikentävät kotimaisen elinkeinoelämän mahdollisuuksia kilpailla laadulla, vastuullisuudelle ja eettisyydellä.
EU-lainsäädännön ja -standardien ulkopuolella toimivat yritykset saavat epäreilua kilpailuetua laiminlyömällä työntekijöiden oikeuksia ja kuluttajien turvallisuutta.

Kansalaisaloitteessa vaaditaan eduskuntaa selvittämään mahdollisuutta vaikuttaa krääsäkaupan kasvuun verotuksen keinoin.
Kiinalaisten verkkokauppojen aggressiivinen mainonta polkee kuluttajien oikeuksia.

Verkkokauppojen tarjoukset ovat usein valheellisia ja kuluttajia painostetaan nopeisiin ostopäätöksiin. Tuotteet eivät vastaa annettua kuvausta ja niistä esitetään väärennettyjä arvosteluja. Mainonnan eettinen neuvosto ei voi puuttua tilanteeseen, sillä verkkokaupat toimivat kansallisten säädösten ulkopuolella.

Kuluttajien suojelemiseksi ja reilun kilpailun edistämiseksi ultrapikamuodin ja halpatavarakrääsän markkinointia tulisi rajoittaa lainsäädännöllä, kansalaisaloitteessa todetaan.
Kansalaisaloitteen ajatukset ovat samoja kuin mitä

Keskusta esitti vuosi sitten budjettivaihtoehdon yhteydessä. Myös Keskustanuoret ovat pitäneet aihetta aktiivisesti esillä. Eduskunnassa käydyssä keskustelussa keskustan edustajat kiittelivätkin kansalaisaloitteen tekijöitä.

Eduskuntakeskustelun alla saapui uutinen, että myös Euroopan unioni on puuttumassa krääsätalouteen. Alle 150 euron arvoisista paketeista aletaan periä tullimaksuja kaikissa EU:n jäsenvaltiossa mahdollisesti jo vuoden 2026 aikana.

Mikko Männikkö

 

 

 

Lue seuraavaksi

Tekoälyn monipuolinen hyödyntäminen vahvistaa merkittävästi Suomen kilpailukykyä - Keskustalta ensimmäisenä puolueena oma tekoälylinjaus 
Tekoälyn laaja hyödyntäminen on Keskustan tuoreen linjauksen mukaan Suomelle iso mahdollisuus. Oikealla tavalla käyttöönotettuna se vahvistaa merkittävästi maamme kilpailukykyä.
14.11.2025 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomalaisten osaamista pitää vahvistaa
Kaikkonen ehdottaa uudistuksia eri koulutusasteille ja yhteistyön lisäämistä yritysten kanssa etenkin alueilla. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen varoittaa suomalaisten osaamisen heikkenemisestä ja koulutuksen tasa-arvon rapautumisesta. Kaikkosen mukaan hallituksen politiikka ja leikkaukset koulutukseen vievät asioita huonompaan suuntaan.
23.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaEduskuntaryhmän ViikkariKeskusta peräänkuuluttaa reiluutta, yhteistyötä ja kohtuullisuutta