Siirry sisältöön

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: EU:n tarkkailuluokka olisi hallituspolitiikan haaksirikko – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: EU:n tarkkailuluokka olisi hallituspolitiikan haaksirikko – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Päähallituspuolueet Kokoomus ja Perussuomalaiset nousivat valtaan lupaamalla lopettaa Suomen velkaantumisen. Todellisuudessa on käynyt niin, että Suomi velkaantuu nykyisen hallituksen aikana enemmän kuin koskaan.

Tänään valtiovarainministeri Purra ilmoitti, että Suomi on joutumassa heti alkuvuodesta EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn. Brysselin ”tarkkailuluokalle” päätyminen olisi viimeinen sinetti hallituksen epäonnistumiselle. Se tarkoittaisi hallituspolitiikan ajautumista haaksirikkoon.

Suomen kannalta tilanne muuttuisi entistä vakavammaksi.

Pääministeri Orpo johtaa hallitusta ja Suomea. Hänen, jos kenen, tulisi nyt toimia. Orpo ei voi enää puhua mustaa valkoiseksi.

Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen. Nyt pitäisi kiireellä koota voimat yli hallitus-oppositiorajan ja yli puoluerajojen talouden kasvun ja työpaikkojen luomiseksi. Ne ovat lopulta tärkein ratkaisu myös velkaantumiseen.

Viisasta olisi parantaa nyt etenkin pienten ja keskisuurten yritysten toimintaedellytyksiä sekä tukea tavallisten, työtä tekevien keskituloisten suomalaisten pärjäämistä.

Työpaikat tulevat pääasiassa pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, jos tulevat. Keskituloisten ostovoiman parantaminen puolestaan laittaisi osaltaan talouden pyöriä pyörimään. Yhdessä nämä ratkaisut palauttaisivat tarvittavaa luottamusta Suomen talouteen.

Pääministeri Orpolta odotetaan vastauksia. Mitä maan tärkein vallankäyttäjä aikoo tehdä? Puheet ja toiveet kasvusta eivät riitä. Tarvitaan tekoja, joilla luottamus palautuu.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Kokoomuksen ylimielisyys tyrmistyttävää – ajetaanko sote-palveluja jättilaitoksiin ja markkinamalliin?
Keskusta ja muu oppositio esittivät torstaina parlamentaarista yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi. Kokoomuksen johto – pääministeri Orpo ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kopra – viittasi kintaalla yhteistyölle heti kättelyssä.
14.11.2025 / Uutiset
Tekoälyn monipuolinen hyödyntäminen vahvistaa merkittävästi Suomen kilpailukykyä - Keskustalta ensimmäisenä puolueena oma tekoälylinjaus 
Tekoälyn laaja hyödyntäminen on Keskustan tuoreen linjauksen mukaan Suomelle iso mahdollisuus. Oikealla tavalla käyttöönotettuna se vahvistaa merkittävästi maamme kilpailukykyä.
14.11.2025 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomalaisten osaamista pitää vahvistaa
Kaikkonen ehdottaa uudistuksia eri koulutusasteille ja yhteistyön lisäämistä yritysten kanssa etenkin alueilla. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen varoittaa suomalaisten osaamisen heikkenemisestä ja koulutuksen tasa-arvon rapautumisesta. Kaikkosen mukaan hallituksen politiikka ja leikkaukset koulutukseen vievät asioita huonompaan suuntaan.
23.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetPuheenjohtaja Antti Kaikkonen: EU:n tarkkailuluokka olisi hallituspolitiikan haaksirikko – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen