Siirry sisältöön

Ilmoittaudu mukaan koulutusristeilylle!

Keskustan eduskuntavaalivalmennus tarjoaa sinulle käytännön työkalut, sparrausta ja verkoston kampanjasi tueksi alusta loppuun. Seuraavana koulutusviikonloppuna on syyskuussa 11.-13.9. järjestettävä ehdokaskoulutusristeily, jossa syvennytään kampanjointiin, viestintään ja vuorovaikutukseen yhdessä muiden ehdokkaiden kanssa. Niin ja ennen risteilyä on myös mahdollista vierailla eduskunnassa!

Perjantai 11.9.

11.30-14 Eduskuntatalovierailu
opastettu talokierros ja istunnon seuraaminen
tapaaminen Antti Kaikkosen kanssa
Siirtyminen Silja Serenade -laivalle

16.00 Valmennusohjelma
Mistä politiikassa puhutaan nyt?
Tee vaikuttavaa kampanjaviestintää
Ota kampanjan talous haltuun

19.30 Illallinen

Lauantai 12.9.

7.30 Meriaamiainen

10.00 Saapuminen Tukholmaan
Mahdollisuus käydä maissa / valmennusohjelmaa (teema tarkentuu)

15.00 Valmennusohjelma (ryhmäharjoituksia)
Politiikkaa ajan hermolla
Kehity esiintyjänä ja vuorovaikuttajana

19.30 Illallinen

Sunnuntai 13.9.

7.30 Meriaamiainen

10.30 Saapuminen Helsinkiin

Ilmoittaudu mukaan koulutusristeilylle viimeistään kesäkuun loppuun mennessä MSL-koulutukset -sivulla. 

Lue seuraavaksi

Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Kansanedustaja, Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskunnan käsittelyyn. Siponen pitää käsittämättömänä, että ennallistamissuunnitelma aiotaan laatia ministeriössä ja hyväksyttää valtioneuvostossa ilman eduskunnan käsittelyä. Ennallistamisen kustannukset Suomella ovat arvioiden mukaan yli 10 miljardia euroa.
12.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Yli tuhannen lapsen jättikoulujen rakentamista tulisi rajoittaa lailla
Keskusta esittää peruskouluihin enimmäiskokoja kouluille ja opetusryhmille. Uusien peruskoulujen koko tulee pitää alle 1000 oppilaassa.
11.6.2026 / Uutiset
Antti Kaikkonen: Hallitus myöntää virheensä kotitalousvähennyksessä – mutta suomalaiset maksoivat laskun
Hallitus esittää kotitalousvähennyksen korottamista vuosille 2026–2027. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan päätös on käytännössä tunnustus siitä, että hallituksen aikaisemmin tekemä leikkaus oli virhe.
9.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaEhdokaskirjeetIlmoittaudu mukaan koulutusristeilylle!