Siirry sisältöön

Keskustan Honkonen: Antenneista ei luovuta ennen kuin laajakaista pelaa koko maassa

Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonen ei hyväksy ajatusta YLE:n palvelujen heikentämisestä maaseudun asukkaille.

Honkosen mukaan Yleisradion hyvät palvelut on saatava tasa-arvoisesti koko maassa, eikä antennilähetyksiä sovi heikentää ennen kuin laajakaistayhteydet taatusti toimivat myös maaseudulla. Kaavailut antenniverkon alasajosta nosti esille maanantaina Maaseudun Tulevaisuus.

– Ylen on palveltava suomalaisia tasa-arvoisesti, Honkonen sanoo.

– Nettipalvelut ovat erinomaisia, mutta lähetyksiä ei voi siirtää pelkästään netissä toimiviksi, sillä kunnon laajakaista ei ole vielä kaikkien ulottuvilla.

Honkosen mukaan nyt tärkeintä on jatkaa työtä laajakaistayhteyksien kohentamiseksi koko maassa, etenkin huonon palvelutason alueilla. Kattava antenniverkko on vuosikymmenten poliittisen työn tulos, nyt samanlainen ponnistelu on kesken laajakaistan osalta. Honkonen haluaa, että myös EU:n elvytysrahastoa hyödynnetään verkkoyhteyksien parantamiseksi maaseudulla.

– Vakaa ja nopea verkkoyhteys on nykyaikaisten palvelujen ja etätyön edellytys, siksi laajakaista on ulotettava myös kesämökeille maaseudun vakituisten asumusten ohella.

– Tämä on järkevää käyttöä myös EU:n elpymisrahoille, Honkonen linjaa.

Petri Honkonen

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja (Keski-Suomi)

Lue seuraavaksi

Lähipalvelut yhteisen Suomen ja kansanvallan tae - suurkunnat ja keskittäminen väärää politiikkaa
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen Keskustan puoluekokouksessa Tampereella 5.6.2026
5.6.2026 / Uutiset
Puoluesihteeri Antti Siika-aho Keskustan puoluekokouksessa Tampereella 5.6.2026
Ainakaan vuosikymmeneen ovi Keskustaan ei ole käynyt niin kuin se nyt käy. Nimittäin kuluneen puolentoista vuoden aikana Keskustaan on tullut mukaan peräti yli 3100 aivan uutta ihmistä, aivan uutta jäsentä.
5.6.2026 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen puoluekokouksessa 5.6.2025
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan julkista taloutta on hoidettava vastuullisesti. - Mutta vastuullisuus ei saa tarkoittaa kylmyyttä.
5.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Honkonen: Antenneista ei luovuta ennen kuin laajakaista pelaa koko maassa