Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ehdottaa Petteri Orpolle, että hallitus päättäisi parin viikon kuluttua budjettiriihessään perua Turun tunnin junan ja sille lähivuosiksi osoitetun satojen miljoonien eurojen rahoituksen. Kaikkonen kannustaa kokoomuksen ministeriryhmää sopimaan asiasta meneillään olevassa kokouksessaan Rovaniemellä. Aiemmin valtiovarainministeri Purra on kertonut, että hankkeen eteneminen on kokoomuksesta kiinni.
- Orpon hallituksen linja Turun tunnin junasta on suomalaisille niin kallis, että asia on harkittava uusiksi. Kyse on koko Suomen liikennepolitiikan isoista ratkaisuista. Asia on suuri ja sillä on kiire.
- Samaan aikaan hallitus leikkaa esimerkiksi suomalaisten terveyspalveluista valtavia summia, ja teiden korjausvelka kasvaa tällä hallituskaudella sadoilla miljoonilla euroilla. Asiat pitäisi nyt laittaa tärkeysjärjestykseen, sanoo Kaikkonen.
- Pallo on pääministerillä. Tehkää ainoa oikea päätös, ja perukaa jättipanostukset Turun tunnin junaan.
Kaikkonen muistuttaa hallitusta siitä, että tällä hallituskaudella tiestön korjausvelka kasvaa sadoilla miljoonilla euroilla. Liikenneministeri Ranne kertoi kesäkuussa, että teiden heikkenevä kunto on johtamassa nopeusrajoituksien laskemiseen. Väylävirasto on kertonut, että nopeuksia saatetaan laskea satasesta kahdeksaankymppiin peräti 1800 tiekilometrillä.
- Teiden korjausvelka kasvaa ja nopeusrajoituksien laskua kaavaillaan. Samalla Tunnin junaan kohdennetaan suuria summia, vaikka hankkeen hyödyt ovat jäämässä vähäisiksi. Onko hallituksen tärkeysjärjestys nyt ihan oikea?
- Hallituksen kannattaisi tässä taloustilanteessa pohtia uusiksi sopimiaan uusia valtavia lisämenoja. Turun tunnin junan pitäisi olla erityissuojeluksen sijaan säästölistan kärjessä.
- Jos hallitus ratahankkeen sijaan suuntaa lisäeuroja tienpitoon koko Suomessa, on Keskusta valmis tätä linjausta tukemaan, Kaikkonen sanoo.