Siirry sisältöön

Kaikkonen: Keskitytään hallitusohjelman toteuttamiseen

Maamme tilanteessa on merkkejä paremmasta, mutta työ Suomen kuntoon laittamiseksi on kesken.

Hallitus arvioi ohjelmansa toteutumista pääministerin johdolla ns. puoliväliriihessä ensi talvena. Jos ohjelmaa muutetaan, myös siitä sovitaan yhdessä.

Itse kunkin kannattaa palauttaa mieliin, mitä viime vaalikaudella tapahtui. Silloiset hallituspuolueet eivät irtiottojen ja välistävetojen vuoksi pystyneet päätöksiin. Suomi ajelehti ja talous-, työttömyys- ja velkaongelmamme kärjistyivät.

Siihen meillä ei ole varaa. Suomi on laitettava nyt kuntoon. Tärkeintä on saada työllisyys paranemaan.

Lue seuraavaksi

Mauri Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä
Uusi edustaja Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä Keskustan eduskuntaryhmän uusi jäsen, kansanedustaja Mauri Kontu on intohimoinen yrittäjyyden puolustaja Varsinais-Suomesta, Uudenkaupungin Kalannista Vahteruksen kylältä. Politiikassa hän on ollut paikallis- ja maakuntatasolla mukana vuosikymmenten ajan. Nyt eduskuntaan nousu varasijalta herättää innostusta ja uteliaisuutta.
12.9.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKaikkonen: Keskitytään hallitusohjelman toteuttamiseen