Siirry sisältöön

Kaikkonen: Purran budjettiehdotus pettymys, kasvutoimien sijaan leikkauskierre jatkuu

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen on pettynyt valtiovarainministeri Purran budjettiehdotukseen. Valtiovarainministeri kertoi torstaina valtion velanoton kiihtyvän ensi vuonna, eikä budjettiehdotus sisältänyt talouskasvua vauhdittavia toimenpiteitä. Kaikkonen pelkää, että kasvupolitiikan sivuuttaminen johtaa leikkauskierteen jatkumiseen. Samalla Kaikkonen ihmettelee hallituksen halua pitää kiinni sopimistaan suurista lisämenoista.

– Purran budjettiehdotuksen mukaan valtio kiihdyttää ensi vuonna velanottoaan. Se on surkea uutinen, Kaikkonen sanoo.

– Valtiovarainministeri tarjosi monia selityksiä, miksi velanotto nyt kiihtyy. Minua kiinnostaisivat selitysten sijaan vihdoin toimet, joilla talouskasvu kaksinkertaistetaan ennustetusta. Hallitukselta näyttää puuttuvan työtä ja yrittäjyyttä vauhdittava kasvupolitiikka, ja sitä mukaa puuttuu aika paljon.

– Budjettiriihessä leikkaukset pitää kohdistaa viisaammin ja kasvun hidastamisen sijaan rakentaa tuntuva kasvupaketti. Purran esityksellä ei valoisampaa näkymää vielä rakenneta.

– Sen sijaan hallitus tuntuu jatkavan kasvua hidastavia toimia. Esimerkiksi arvonlisävero nostettiin vasta ennätyslukemiin, ja ensi vuonna alvin korotukset jatkuvat ja hyvin toiminutta kotitalousvähennystä ajetaan alas. Suunta on väärä.

Kaikkonen on yllättynyt siitä, että valtiovarainministeri pitää edelleen kiinni monista hallitukselle tärkeistä suurista menonlisäyksistä, vaikka velanotto näyttää vain kiihtyvän. Kaikkonen kannustaa hallitusta budjettiriihessä pohtimaan uusiksi niin menonlisäyksiään kuin leikkaustensa kohdentamista.

– Olen yllättänyt siitä, hallitus aikoo pitää kiinni päättämistään yksityisen terveysbisneksen tuista, suurituloisimmille kohdennetuista suurista veronkevennyksistä ja Turun tunnin junasta. Näihin valtaviin rahareikiin Purra ja Orpo eivät puutu.

– Samalla vanhustenhoidosta ja terveysasemista, hoitajista ja lääkäreistä, säästetään suuria summia tarpeeseen nähden. Pahoin pelkään, että vanhusten ja sairaiden palveluihin tehtävät leikkaukset ovat enemmänkin kalliiksi käyvä pikavippi, jonka lasku on melkoinen ihmisten vaivojen pahentuessa pidentyvissä hoitojonoissa, Kaikkonen sanoo.

Lue seuraavaksi

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Orpolle
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Petteri Orpolle: "ajattelin lähestyä sinua kirjeellä ja kertoa, miltä maailma ja Suomi juuri nyt näyttää, kun hallituksesi on ollut pian kolme vuotta vallassa. Muutaman ratkaisuehdotuksenkin laitan loppuun".
17.4.2026 / Uutiset
Keskustan puoluesihteeri Siika-aho myönteisestä puoluebarometrista: muutoshalu väreilee ilmassa
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho iloitsee tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti Keskustaan. Puolueen saamat hyvät arviot eivät tule yllätyksenä puoluesihteerille.
16.4.2026 / Uutiset
Perhehoidosta eduskunnassa ja netin kautta
Keskustalaisten organisoimana järjestetään keskiviikkona 15. huhtikuuta 2026 klo 12–13.30 eduskunnan kansalaisinfossa avoin keskustelutilaisuus perhehoidon kehittämisestä. Tilaisuuden avaussanat käyttää Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja puheenvuoroja käyttävät muun muassa Perhehoitoliiton asiantuntijat. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja sitä voi seurata myös jutun lopussa olevan linkin kautta.
13.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKaikkonen: Purran budjettiehdotus pettymys, kasvutoimien sijaan leikkauskierre jatkuu