Siirry sisältöön

Keskusta tarjoaa välikysymyksellään ratkaisuja lähipalvelukriisiin

Eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa Keskusta tarjosi virallisissa puheenvuoroissa myös ratkaisuja lähipalvelujen kriisiin.

Keskustan puheenjohtaja, kansanedustaja Annika Saarikko sanoi omassa välikysymyksen ensimmäisen allekirjoittajan puheenvuorossaan, että yksikään eduskuntapuolue ei ole syytön tilanteeseen, jossa lääkäriaikoja ei saa tai neuvolat karkaavat kauemmas.

Hän totesi, että Orpon-Purran hallituksen linjalla koko sote-uudistuksen ydin on romuttumassa, vaikka peruspalveluja nimenomaan piti vahvistaa.

”Periaatteemme on, että nyt ei pitäisi alasajaa terveysasemia ja hoivakoteja, kun mitään todellista ei ole luvata tilalle.

Saarikko luetteli puheessaan myös ehdotuksia lähipalvelujen turvaamiseksi.

Keskittämisellä ei säästetä, vaan hoitojonot pitenevät

Keskustan eduskuntaryhmän ryhmäpuheen pitänyt puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hilkka Kemppi puolestaan muistutti, että ihmisiä jää hoitamatta, kun lähipalvelut viedään kauemmas.

”Ruotsin jengiväkivalta osoittaa, että lähipalvelujen alasajo tarkoittaa myös turvattomia katuja ja kotikulmia etenkin isoissa kaupungeissa. Lähipalveluissa on kyse myös turvallisuuden tunteesta.”

Myös Kemppi peräänkuulutti, että yhteistyöllä eduskuntapuolueet pystyisivät parempaan palvelujen pelastamiseksi.

 

 

Lue seuraavaksi

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Orpolle
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Petteri Orpolle: "ajattelin lähestyä sinua kirjeellä ja kertoa, miltä maailma ja Suomi juuri nyt näyttää, kun hallituksesi on ollut pian kolme vuotta vallassa. Muutaman ratkaisuehdotuksenkin laitan loppuun".
17.4.2026 / Uutiset
Keskustan puoluesihteeri Siika-aho myönteisestä puoluebarometrista: muutoshalu väreilee ilmassa
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho iloitsee tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti Keskustaan. Puolueen saamat hyvät arviot eivät tule yllätyksenä puoluesihteerille.
16.4.2026 / Uutiset
Perhehoidosta eduskunnassa ja netin kautta
Keskustalaisten organisoimana järjestetään keskiviikkona 15. huhtikuuta 2026 klo 12–13.30 eduskunnan kansalaisinfossa avoin keskustelutilaisuus perhehoidon kehittämisestä. Tilaisuuden avaussanat käyttää Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja puheenvuoroja käyttävät muun muassa Perhehoitoliiton asiantuntijat. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja sitä voi seurata myös jutun lopussa olevan linkin kautta.
13.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskusta tarjoaa välikysymyksellään ratkaisuja lähipalvelukriisiin