Siirry sisältöön

Keskustalla noin 250 tapahtumaa koko Suomessa 24. – 26.3.

– Olemme ihmisten parissa kuuntelemassa heidän huoliaan ja toiveitaan ja kertomassa Keskustan vaihtoehdosta kuntavaaleissa.

– Haemme tukea Suomen uudistamiselle, jotta jokaisesta suomalaisesta pystytään pitämään huolta ja koko maassa turvataan tasa-arvoisesti palvelut myös tulevaisuudessa, puoluesihteeri Jouni Ovaska sanoo.

Tapahtumissa on kuuntelemassa ja keskustelemassa Keskustan kuntavaaliehdokkaita ja paikallisia toimijoita. Keskustalla on huhtikuun kuntavaaleissa yhteensä 7 461 ehdokasta. Tapahtumissa on tavattavissa myös esimerkiksi puolueen- ja eduskuntaryhmän johtoa, ministereitä ja kansanedustajia.

Keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni on perjantaina 24.3. klo 18 Ruokolahdella, lauantaina 25.3. klo 10 Puumalassa, klo 11.30 Sulkavalla, klo 13 Rantasalmella, klo 14.30 Joroisilla ja klo 16 Varkaudessa sekä sunnuntaina 26.3. klo 12 Kuopiossa, klo 14 Rautavaaralla ja klo 18 Iisalmessa.

Puoluesihteeri Jouni Ovaska on perjantaina 24.3. klo 18 Kuopiossa, lauantaina 25.3. klo 9 Rautalammilla, klo 10.30 Vesannolla, klo 12 Keiteleellä ja klo 13.30 Maaningalla sekä sunnuntaina 26.3. klo 11 Polvijärvellä, klo 13 Kontiolahdella ja klo 15 Liperissä.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen on lauantaina 25.3. klo 9 Lopella, klo 10 Riihimäellä, klo 11.30 Mäntsälässä, klo 12.30 Pornaisissa ja klo 15.30 Padasjoella

Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen on perjantaina 24.3 klo 18 Juuassa, lauantaina 25.3. klo 10.30 Kaavilla, klo 12 Outokummussa, klo 13.30 Polvijärvellä klo 16 Leppävirralla sekä sunnuntaina 26.3. klo 13 Suonenjoella.

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner on lauantaina 25.3. klo 10.50 Oulunsalossa, klo 11.30 Oulussa (myös klo 14.20 Ruskossa) ja klo 15.30 Kempeleessä.

Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen on lauantaina 25.3. klo 10 Helsingissä Itäkeskuksessa ja sunnuntaina 26.3. klo 12 Kampin Narinkkatorilla.

______

Keskustan valtakunnalliset toimintaviikonloput jatkuvat 29.3. – 2.4. välisenä aikana ja 7. – 9.4.

Lue seuraavaksi

Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
8.10.2025 / Uutiset
Keskustalta välikysymys suurtyöttömyydestä: Tarvitaan oikeita työpaikkoja koko Suomeen
Keskusta ja Liike Nyt jättivät perjantaina välikysymyksen Suomen suurtyöttömyydestä. Keskustan Antti Kaikkonen totesi median edustajille tiedotustilaisuudessa, että nyt tarvitaan kaikkialle Suomeen aitoja työpaikkoja. Käänne ei tule temppu- eikä pampputyöllistämisellä.
3.10.2025 / Uutiset
Keskustan Riipi: Hallitus näpertelee aluekehitystä hallintohäkkyrän sisällä
Näpertelyä ja nikkarointia. Sitä on Keskustan eduskuntaryhmän mukaan nykyisen hallituksen aluekehitys. Suomen suunta ei muutu, ellei alueiden erilaisia vahvuuksia saada täysimääräisesti käyttöön. Nykyisen työttömyyden, alueellisen ja sosiaalisen eriarvoisuuden sekä toivottomuuden sijaan Suomen Keskusta on valmis nikkaroinnin sijaan suurempaan remonttiin, totesi kansanedustaja Mika Riipi eduskunnassa.
1.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustalla noin 250 tapahtumaa koko Suomessa 24. – 26.3.