Siirry sisältöön

Keskustan eduskuntaryhmä: Perhevapaauudistuksen parannettava perheiden asemaa

Keskustan eduskuntaryhmä pitää välttämättömänä, että perhevapaat uudistetaan. On arvokasta, että tästä tavoitteesta vallitsee varsin laaja yhteisymmärrys. Uudistuksen lähtökohdaksi on keskustan mielestä otettava lasten ja perheiden etu.

Uudistuksessa on huomioitava perheiden erilaiset elämäntilanteet ja turvattava erilaisille perheille tasa-arvoiset ja hyvät valinnanmahdollisuudet lastenhoidossa niin kotihoidon, laadukkaan varhaiskasvatuksen kuin muidenkin hoitomuotojen osalta.

Tasa-arvoa pystytään edistämään myös perheiden valinnanvapautta kunnioittamalla. Perhemyönteinen yhteiskunta elää perheiden kanssa samassa rytmissä ja yhteiskunnallisia muutoksia yhdessä edistäen.

Uudistuksen on tuettava perheiden arkea, kannustettava isiä käyttämään enemmän perhevapaita sekä mahdollistettava etenkin pienten lasten vanhemmille nykyistä paremmin osa-aikatyö.

Keskustan eduskuntaryhmä tukee perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikon ratkaisua keskeyttää perhevapaauudistuksen valmistelu hallituksessa.

Valmisteltu uudistus olisi ollut suurimmalle osalle perheistä leikkaus toimeentuloon.

Keskustan eduskuntaryhmä tähdentää, että perhevapaauudistuksen on oltava aito parannus suomalaisille perheille, ei heikennys.

Keskustan eduskuntaryhmä katsoo, että perhevapaauudistuksesta on sovittava seuraavissa hallitusneuvotteluissa ja turvattava sille riittävä rahoitus.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Kaikkonen: Hallituksen kaavailemat vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen arvostelee hallituksen kaavailemia sosiaalihuollon säästöjä, jotka kohdistuvat ikääntyneiden palveluihin ja asiakasmaksuihin.
18.4.2026 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Orpolle
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Petteri Orpolle: "ajattelin lähestyä sinua kirjeellä ja kertoa, miltä maailma ja Suomi juuri nyt näyttää, kun hallituksesi on ollut pian kolme vuotta vallassa. Muutaman ratkaisuehdotuksenkin laitan loppuun".
17.4.2026 / Uutiset
Keskustan puoluesihteeri Siika-aho myönteisestä puoluebarometrista: muutoshalu väreilee ilmassa
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho iloitsee tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti Keskustaan. Puolueen saamat hyvät arviot eivät tule yllätyksenä puoluesihteerille.
16.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan eduskuntaryhmä: Perhevapaauudistuksen parannettava perheiden asemaa