Siirry sisältöön

Varapuheenjohtaja Lohi velkajarrutyöryhmän raportista: ”Talouskasvu ja tuottavuuden parantaminen kaikki kaikessa”

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi

Suomen julkisen talouden tilanne on äärimmäisen vakava. Hälytysmerkkeinä tästä ovat luottoluokituksen lasku ja EU:n liialliseen alijäämämenettelyyn joutuminen.

Keskusta on erittäin tyytyväinen, että puolueilla on yhteinen tilannekuva taloudesta ja lähes yhteinen siitäkin, minkä suuruusluokan talouden kuntoon laittamista tarvitaan.

Yksi asia on varma. Seuraavalla hallituksella on edessään valtava urakka. Tulevalla vaalikaudella joudutaan tekemään niin säästöjä kuin veronkorotuksia, mutta emme tule onnistumaan ilman talouskasvua ja sitä, että koko julkisen sektorin tuottavuutta kyetään parantamaan.

Vaikka asetamme nyt tavoitetta julkisen talouden tulojen ja menojen tasapainolle, laskelmat osoittavat, että reilun vuoden päästä aloittavalla uudella hallituksella on edessä euromääräisesti joka tapauksessa noin kaksinkertainen sopeutus tähän vaalikauteen verrattuna. Tätä työtä olisi vastuullista helpottaa siten, että nykyinen hallitus tekisi sopeutustoimia vielä vuodelle 2027. Vastuullista olisi nyt myös luopua kaikista sellaista veroratkaisuista, jotka rapauttavat julkisen talouden tulopohjaa, mutta eivät tuo talouskasvua. Tällainen on esimerkiksi kaavamainen yhteisöveron alennus.

Vaikka tilanne on äärimmäisen hankala, uskon ja Keskusta uskoo, että tulemme tästä selviytymään yhdessä. Me puolueet yhdessä ja me suomalaiset yhdessä. Toimenpiteet tulee mitoittaa ja valita siten, että palautamme suomalaisille luottamuksen ja uskon maamme talouteen ja tulevaisuuteen.

Markus Lohi on parlamentaarisen ”velkajarrutyöryhmän” jäsen, Keskustan varapuheenjohtaja ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja.

Lue seuraavaksi

Varapuheenjohtaja Markus Lohi: Velkakaton massiivinen korotus ei voi olla läpihuutojuttu
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Markus Lohen mukaan hallituksen esittämä velkakaton korotus ei voi enää olla tekninen yksityiskohta, saati läpihuutojuttu.
20.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen: Vauhtia viranomaistiedotukseen!
Tänään perjantaiaamuna Uudenmaan alueella raportoitiin mahdollisesta miehittämättömästä ilma-aluksesta. Viime kuussa drooneja putosi lähelle asutusta Kaakkois-Suomessa. Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan viranomaisten on parannettava tiedotustaan.
15.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen: Hallituksen työllisyyspolitiikka on epäonnistunut – Orpon puheet eivät vastaa todellisuutta
Puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan hallituksen työllisyyspolitiikka on ajautunut pahasti sivuraiteelle. Samaan aikaan kun työllisten määrä on selkeästi laskenut, pääministeri Petteri Orpo antaa julkisuudessa toistuvasti kuvan tilanteesta, joka ei vastaa tilastoja eikä suomalaisten arkea.
11.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetVarapuheenjohtaja Lohi velkajarrutyöryhmän raportista: ”Talouskasvu ja tuottavuuden parantaminen kaikki kaikessa”