Siirry sisältöön

Keskusta tekisi toisin: hallitus rapauttaa tiet ja vie palvelut puolelta Suomelta

Keskusta kysyi ihmisten palveluista

Keskustan kansanedustajat kysyivät eduskunnassa, miten ihmisten turvallisuus ja yhteiskunnan toiminnat taataan, kun hallitus aikoo sulkea yli 200 valtion toimistoa ympäri Suomen. Tiedossa myös on, että palveluiden keskittäminen ei säästä kustannuksia varsinkaan kauempana asuvilta ihmisiltä.

Keskustan Vesa Kallio listasi, että yli 240 poliisiasemaa, ajokorttikoepaikkaa, oikeusaputoimistoa, maanmittaustoimistoa, maistraatin palvelupistettä ja ulosottotoimistoa ollaan lakkauttamassa.

– Tämä on hallituksen valinta, vaikka julkisen vallan tehtävä on turvata yhteiskunnan toimintaedellytykset koko maassa. Mitä teillä on sanoa niille lukemattomille ihmisille, jotka tuntevat olonsa hylätyksi ja turvattomaksi teidän politiikkanne seurauksena?

Keskustan Antti Kurvinen kertoi esimerkin omasta kotikaupungistaan Kauhavalta, josta on hallituksen päätöksellä lakkautettu Metsäkeskuksen toimipiste, käräjäoikeuden istuntopaikka, oikeusapu- ja velkaneuvonta, nyt sitten Traficom ja mahdollisuus suorittaa ajokortti. Nyt olette aloittaneet myöskin poliisilaitosten keskittämisen.

– Miksi hallitus keskittää ja miksi erityisesti perussuomalaiset ministerit ovat keskittäneet? Laskin: 211 toimipistettä 240:stä perussuomalainen ministeri keskittää.

Keskustan Mikko Savola jatkoi huomauttamalla, että kaikki vastaavat hallituksen päätökset iskevät samoille paikkakunnille.

– Miksi teidän ministerinne eivät ohjaa alaisiaan virastoja siihen, että palvelut myös maaseudulla säilyisivät?

Aluehallinnon piirissä aiemmin työskennellyt keskustan kansanedustaja Mika Riipi ihmetteli hallituksen väitteitä palvelujen keskittämisen säästöistä.

– Keskittäminenhän maksaa. Sen maksaa aina joku, ja se on yleensä se ihminen siellä harvaan asutulla alueella, joka joutuu tankkaamaan kahden euron bensaa nykyisin että pääsee hakemaan palveluita kauempaa. Miten on niin, että talouskuri kyllä pitää, mutta kun keskittää saa, niin sitten on aivan sama, vaikka se maksaakin puoli miljardia?

Eduskunnan kyselytunnin alkuosassa Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen sai yhden kysymyksen työttömyyttä käsitelleeseen aihekokonaisuuteen. Hän muistutti Keskustan tehneen aiheesta jo kaksi välikysymystä, koska tilanne on Keskustan mielestä sietämättömän huono.

Lisäksi hän muistutti, että Keskusta on ehdottanut kahta nopeasti toteutettavissa olevaa työllisyyskeinoa: kotitalousvähennys ja työttömyysturvan suojaosa pitäisi palauttaa. Kokoomusministerin mukaan näitä toimia ei ole luvassa.

Hallituksen keskittävä liikennepolitiikka ajaa Suomea päin seinää

Eduskunnassa tiistaina lähetekeskustelussa ollut selonteko pitkän aikavälin liikennesuunnitelmasta paljastaa karulla tavalla, kuinka kauas kokoomuksen ja perussuomalaisten johtama hallitus on irronnut todellisuudesta.

Selonteko on kirjoitettu kuin Suomi olisi vain muutama iso kaupunki ja moottoriteitä niiden välissä. Itäisestä Suomesta, maaseudusta ja rajaseuduista hallitus on valmis tekemään hiljaisen puskurivyöhykkeen, vaikka juuri siellä rakentuvat mm. Suomen huoltovarmuus, maa- ja metsätalous, elintarviketuotanto ja teollinen selkäranka.

Kun maailma ympärillämme on muuttunut mm. Venäjä-pakotteiden takia, hallitus toimii kuin mitään ei olisi tapahtunut. Ministerit ovat junailleet isoja liikennehankkeita omille kotiseuduilleen. Itärajan kiinni laittamisesta eniten kärsineelle ja ”mottiin” joutuneelle itäiselle Suomelle hallitus on kääntänyt selkänsä.

Kaikkein räikein temppu hallitukselta on selontekoon kirjoitettu päätös poistaa saavutettavuuskriteeri tulevaisuuden liikennepolitiikan ytimestä. Se tarkoittaa, että hallitus on jättämässä yli puolet Suomesta oman onnensa nojaan. Suomella ei olisi varaa tällaiseen harhailuun.

Mutta tarvitseeko tuota ihmetellä. Hallituksen vahvin koossa pitävä liima on ollut asumista, palveluja ja päätöksentekoa keskittävä politiikka. Keskittämispolitiikallaan se on luonut itsestään mielikuvan tehokkaana. Todellisuudessa hallitus lisää politiikallaan alueilla asuvien ihmisten ja siellä toimivien yritysten kurjistamista.

Keskustan mielestä liikennepolitiikassa pitäisi nyt keskityttyä siihen, mikä pitää koko Suomen käynnissä ja elinvoimaisena. Tiestön parempaan kuntoon ja hoitamiseen, poikittaisliikenteen kehittämiseen, yksityisteiden riittävään rahoitukseen, toimiviin kuljetusketjuihin ja maakuntien lentoyhteyksiin sekä valokuituun, jotta ihmisten puhelimet ja tietokoneet saataisiin jälleen toimimaan. Jos nämä perusasiat jätetään hoitamatta, yritykset lähtevät ja ihmiset pakotetaan muuttamaan pois kodeistaan.

Keskustan lista ei maksa paljoa. Paljon vähemmän kuin miljardeja maksavat uudet pientä aluetta palvelevat raidehankkeet, jota tämä hallitus toteuttaa.

Timo Portaankorva

 

Suomi kantaa vastuunsa Naton rauhan ajan tehtävistä

Eduskunnassa käytiin lähetekeskustelu valtioneuvoston selonteosta koskien Suomen osallistumista Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2027. Selonteon esitelleen kokoomuslaisen puolustusministerin mukaan Puolustusvoimien osallistuminen Nato-tehtäviin on tärkeää sekä Suomen puolustuskyvyn että liittolaissuhteiden kannalta.

Keskustan ryhmäpuheenvuoron käytti Tuomas Kettunen. Kettunen muistutti Suomen liittyneen puolustusliitto Naton jäseneksi täysin oikeuksin ja velvollisuuksin.

Kettunen sanoi Suomen tarkastelevan Naton puolustusta 360 asteen näkökulmasta. Suomi osallistui vuonna 2024 hävittäjäosaston tehtävään Romaniassa, Bulgariassa ja Mustallamerellä. Vuotta myöhemmin olimme mukana Naton ilmavalvonnan päivystystoiminnassa Islannissa.

Tänä vuonna Suomi on osallistunut merivoimien tehtäviin Itämerellä. Keskustan eduskuntaryhmä pitää perusteltuna Suomen osallistumista tehtäviin Naton merellisellä vastuualueella myös ensi vuoden aikana.

Kettunen sanoi, että yhteisten tehtävien merkitys on korostunut turvallisuustilanteen muutoksen myötä. Naton läsnäoloa on lisätty itäisen sivustan maissa.

Kettunen korosti, että puolustuksen lisäksi vahvaa poliittista tahtotilaa ja konkreettisia päätöksiä tarvitaan Itä-Suomen elinvoiman vahvistamiseen. Elinvoimainen ja asuttu Itä-Suomi vahvistaa koko Suomen turvallisuutta.

Keskusta pitää tärkeänä, että isoja ulko- ja turvallisuuspoliittisia linjauksia valmistellaan parlamentaarisesti yli hallitus-oppositio -rajojen ja niistä päätetään mahdollisimman laajalla yksimielisyydellä. Pienen kansan voimavara on yhtenäisyys ja korkea maanpuolustustahto.

Kettunen otti kantaa ajankohtaiseen keskusteluun ydinenergialain muuttamisesta ja sanoi keskustan perehtyvän huolellisesti ydinenergialain ja rikoslain muutoksiin. Keskusta tekee johtopäätökset, jotka vahvistavat maamme turvallisuutta.

Lähetekeskustelun jälkeen selonteko lähetettiin ulkoasiainvaliokuntaan, jolle puolustusvaliokunta antaa lausunnon.

Jari Haapiainen

Lue seuraavaksi

Perhehoidosta eduskunnassa ja netin kautta
Keskustalaisten organisoimana järjestetään keskiviikkona 15. huhtikuuta 2026 klo 12–13.30 eduskunnan kansalaisinfossa avoin keskustelutilaisuus perhehoidon kehittämisestä. Tilaisuuden avaussanat käyttää Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja puheenvuoroja käyttävät muun muassa Perhehoitoliiton asiantuntijat. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja sitä voi seurata myös jutun lopussa olevan linkin kautta.
13.4.2026 / Uutiset
Eläkekatto saa kansalta vahvan tuen – kaksi kolmesta suomalaisesta kannattaa
Verianin tekemän mielipidekyselyn mukaan eläkkeille asetettava katto saa selkeän kannatuksen. Kyselyn mukaan lähes kaksi kolmesta vastaajasta kannattaa eläkekaton käyttöönottoa.
8.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaEduskuntaryhmän ViikkariKeskusta tekisi toisin: hallitus rapauttaa tiet ja vie palvelut puolelta Suomelta