Siirry sisältöön

Keskustan eduskuntaryhmän johto: Tautitilanne pidettävä hallinnassa yhteistyöllä – oppositiolle kiitos

Suomen tautitilanne on maailman mitassa onnistuttu pitämään maltillisena. Nyt ollaan taitekohdassa.

Tautitilanne on – ei kaikkialla maassa, mutta yhä useammalla alueella – viime viikkoina vakavoitunut. Uusien koronavirusmuunnosten myötä epidemian kehityksessä on myös vaarallista arvaamattomuutta.

Tautitilanne on pidettävä hallinnassa. Euroopan ja maailman esimerkit näyttävät, millaisia seurauksia hallitsemattomuudella pahimmillaan on.

Siksi Keskustan eduskuntaryhmä tukee rajoitusten väliaikaista koventamista sen tiedostaen, että ne ovat inhimillisesti ja taloudellisesti monille suomalaisille raskaita .

Etenkin lapset, nuoret ja perheet tarvitsevat yhteiskunnalta tukea. Kouluja ja harrastustoimintaa pitää pystyä avaamaan heti, kun se on mahdollista. Yhteistyössä on sitouduttava tukemaan lasten ja nuorten jaksamista ja mielenterveyttä nyt heti ja korona-ajan jälkeen.

Eduskuntaryhmä on pitänyt ja pitää tärkeänä, että rajoituksissa huomioidaan alueelliset erot tautitilanteessa. Tämä toteutuu nyt päätetyissä ratkaisuissa.

Eduskuntaryhmä katsoo, että rajoituksista kärsiville yrityksille ennen muuta ravintola- ja tapahtuma-aloilla tulee nopeasti saada aikaan oikein kohdentuvaa tukea.

Eduskunnan oppositiopuolueille Perussuomalaisille, Kokoomukselle, Kristillisdemokraateille ja Liike Nytille kuuluu julkinen kiitos ja tunnustuskin tuesta vakavoituneen tilanteen edellyttämille toimenpiteille, vaikka yksityiskohdista on erilaisia näkemyksiä. Se kuuluu toimivaan kansanvaltaan.

Suomalaisen yhteiskunnan vahvuuksia läpi vuosikymmenten on ollut sopimisen ja yhteistyön kyky. Tähän on pystytty etenkin maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikassa ja onneksi myös tämän maailmanlaajuisen kulkutaudin aikana.

Yhteistyö yli hallitus-oppositiorajan olisi Suomen ja suomalaisten etu myös tulevaisuuden isoissa asioissa, ennen muuta tämän maan saamisessa takaisin jaloilleen korona-ajan jälkeen. Suomen talous pitää saada kasvuun ja kuntoon samalla, kun kaikki suomalaiset ja koko maa on pidettävä mukana.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajisto Antti Kurvinen, Eeva Kalli ja Hanna-Leena Mattila.

Lue seuraavaksi

Eurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa
Euroopan keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsingissä 27.-28.6. ALDE-puolueen neuvoston kokoukseen. Kokouksessa julkaistiin yhteinen Helsingin julkilausuma, jossa korostetaan Euroopan turvallisuuden, demokratian ja yhtenäisyyden vahvistamista. Julkilausumassa vaaditaan muun muassa eurooppalaisen puolustuksen tiivistämistä, Ukrainan tukemista ja digitalisaation tuomiin uhkiin vastaamista.
27.6.2025 / Uutiset
Keskustan puoluetoimisto saa uusia osaajia riveihinsä. Wille Saastamoinen on aloittanut puoluetoimistolla talousassistenttina 2. kesäkuuta. Saastamoinen tukee tehtävässään Keskustan taloushallintoa ja toimii osana puoluetoimiston hallintotiimiä.
26.6.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan eduskuntaryhmän johto: Tautitilanne pidettävä hallinnassa yhteistyöllä – oppositiolle kiitos