Siirry sisältöön

Juha Pylväs: Laajamittainen maahantulo Suomeen estettävä

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs:

Tapahtumat Puolan ja Valko-Venäjän rajalla ovat huolestuttavia. Tilanne on vakava.

Keskustan eduskuntaryhmä katsoo, että hallituksen on varauduttava estämään siirtolaisten laajamittainen maahantulo Suomeen.

Toimenpiteet on sovitettava yhteen maamme lakien ja kansainvälisten sopimusten kanssa. Ensisijaista tässä tilanteessa kuitenkin on varmistaa Suomen rajojen pitävyys ja suomalaisten turvallisuus.

Keskustan eduskuntaryhmä katsoo, että ennen muuta EU:n on nyt toimittava unionin ulkorajojen turvaamiseksi ja Valko-Venäjän ilmeisen, kaikin puolin tuomittavan hybridioperaation pysäyttämiseksi.

EU:n sisärajojen vapaa liikkuvuus perustuu siihen, että ulkorajat pitävät.

Lue seuraavaksi

Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
8.10.2025 / Uutiset
Keskustalta välikysymys suurtyöttömyydestä: Tarvitaan oikeita työpaikkoja koko Suomeen
Keskusta ja Liike Nyt jättivät perjantaina välikysymyksen Suomen suurtyöttömyydestä. Keskustan Antti Kaikkonen totesi median edustajille tiedotustilaisuudessa, että nyt tarvitaan kaikkialle Suomeen aitoja työpaikkoja. Käänne ei tule temppu- eikä pampputyöllistämisellä.
3.10.2025 / Uutiset
Keskustan Riipi: Hallitus näpertelee aluekehitystä hallintohäkkyrän sisällä
Näpertelyä ja nikkarointia. Sitä on Keskustan eduskuntaryhmän mukaan nykyisen hallituksen aluekehitys. Suomen suunta ei muutu, ellei alueiden erilaisia vahvuuksia saada täysimääräisesti käyttöön. Nykyisen työttömyyden, alueellisen ja sosiaalisen eriarvoisuuden sekä toivottomuuden sijaan Suomen Keskusta on valmis nikkaroinnin sijaan suurempaan remonttiin, totesi kansanedustaja Mika Riipi eduskunnassa.
1.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetJuha Pylväs: Laajamittainen maahantulo Suomeen estettävä