Siirry sisältöön

Keskustan Kettunen: Hallitus pettämässä torstaina opettajat, poliisit ja hoitajat

Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen tuomitsee hallituksen aikeet painaa lailla vientialojen ulkopuolisten työntekijöiden palkkakehitystä alaspäin. Kettusen mukaan kokoomus, perussuomalaisten tuella, pettää opettajien, poliisien, hoitajien, sotilaiden ja lastenhoitajien luottamuksen, pahentaa työvoimapulaa hoitoalalla ja lietsoo riitoja työmarkkinoille. Myös palvelualojen ja rakentamisen ammattilaiset kärsisivät hallituksen suunnitelmasta. Hallitus aikoo tehdä eri alojen palkkakehitystä heikentävän lakiesityksen tulevana torstaina.

  • Orpo ja Purra eivät arvosta poliisien, hoitajien tai opettajien työtä. Ammattilaiset tuomitaan ikuiseen palkkakuoppaan. Kun palkkaratkaisut muilla aloilla olisivat joka kerta paremmat, houkuttaa arvokas ura esimerkiksi päiväkodissa, vanhainkodissa, poliisina tai opettajana jatkossa entistä vähemmän, Kettunen sanoo.
  • Samalla hallitus vaikeuttaa valtakunnansovittelijan työtä sitomalla tämän käsiä ja sotkemalla toimivia toimintatapoja. Työriidat roihuavat hallituksen ansiosta jatkossa entistä kuumempina ja laajempina, kun sovittelun mahdollisuudet ajetaan alas.
  • Jos hallitus ei luovu hallitusohjelman kirjauksesta, pahenee monien alojen työvoimapula, työtaistelut kiihtyvät ja eriarvoisuus repeää. Kukahan nämäkin sotkut siivoaa, kysyy Kettunen.

Hallitusohjelman mukaan ”Laissa työriitojen sovittelusta säädetään, että palkantarkastusten yleistä linjaa ei voida ylittää valtakunnansovittelijan toimistosta tai sovittelulautakunnan toimesta annettavalla sovintoehdotuksella.” Kettunen vaatii hallitusohjelmasta perääntymistä. Lopullinen lakiesitys tulee julkiseksi vasta, kun hallitus on sen istunnossaan käsitellyt.

  • Hallituksen ja Hakaniemen lapsellinen riitely on jo maksanut Suomelle tähtitieteellisiä summia. Nyt kesken palkkaneuvottelujen käynnistetään uudet riidat. Taasko hallitus haukkuu palkansaajapuolta mafiaväeksi ja ammattiliitot pistävät lakkovahdit porteille, Kettunen kysyy.

Lue seuraavaksi

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomalaisten osaamista pitää vahvistaa
Kaikkonen ehdottaa uudistuksia eri koulutusasteille ja yhteistyön lisäämistä yritysten kanssa etenkin alueilla. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen varoittaa suomalaisten osaamisen heikkenemisestä ja koulutuksen tasa-arvon rapautumisesta. Kaikkosen mukaan hallituksen politiikka ja leikkaukset koulutukseen vievät asioita huonompaan suuntaan.
23.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Kettunen: Hallitus pettämässä torstaina opettajat, poliisit ja hoitajat