Lämmin kiitos, että olet lähtenyt mukaan ehdokkaaksi kevään kunta- ja aluevaaleihin!
Hallituksen virheet ikääntyvän ja köyhtyvän Suomen asioiden hoitamisessa ovat ilmeisiä.
Eläminen kallistuu ja verot nousevat. Talous on lamassa, työttömyys pahenee ja yrityksiä kaatuu. Velkaa tulee lisää ovista ja ikkunoista.
Työmarkkinoillakin rytisee niin, että edessä on lakkotalvi. Pahinta on se, että lähi- ja peruspalveluja terveysasemista sairaaloiden päivystyksiin ajetaan alas. Alueiden välinen kilpailu kiihtyy ja kiristyy. Onnettominta on, että minkäänlaista näkymää paremmasta ei ole.
Kokoomus ja Perussuomalaiset ovat olleet vallassa puolitoista vuotta. Hallituspuolueet kantavat vastuun siitä, missä jamassa asiat ovat.
Siksi meidän on onnistuttava.
Kokoomuksen ja Perussuomalaisten politiikalle on vaihtoehto. Sen puolesta voi tehdä töitä jo tulevissa alue- ja kuntavaaleissa. Paikallisuutta tulee puolustaa ja väestönkehitykseen vaikuttaa. Keskusta on tarjonnut viime vuonna vaihtoehtoja muun muassa syntyvyyteen ja väestönkehitykseen, hyvinvointialueille ja talouteen.
Vahvistetaan paikallista yhteisvastuuta, josta paitsi Keskusta, mutta myös Suomi saa voimansa.
Nyt on korkea aika tehdä kampanjasuunnitelmat valmiiksi, varata mainospaikat ja teroittaa kynät. Muistakaa pyytää apua. Kenenkään ei tarvitse tehdä vaalityötä yksin. Toivotan kaikille onnea ja sitkoa kevään vaaleihin!
P.S. Nähdäänhän lauantaina 18.tammikuuta klo 15 vaalistartissamme Radisson Blu Seaside- hotellilla ja tämän jälkeen keskustaristeilyllä? Lisätietoa tästä.
Hilkka Kemppi
Keskustan varapuheenjohtaja