Siirry sisältöön

Keskustan tehtävää etsimässä

Keskusta on poliittinen liike, jonka juuret lepäävät 114 vuoden päässä Maalaisliitossa.

114 vuotta historiaa ja silti joku puhuu tällä hetkellä ja etenkin viime vuoden eduskuntavaalien jälkeen sanaparista Tuntematon Keskusta. Miksi ihmeessä, kaikkihan nyt Keskustan tuntevat!

Tulevaisuutta tehdään kuitenkin nyt ja siinä tulevaisuudessa ei auta olla tuntematon. Pitääkö siis ottaa aktiivikäyttöön Santeri Alkio vai kääntyä niin liberaaliksi, että Alkiokin ihmettelisi.

Keskustalaisuuden syvimmästä olemuksesta ja puolueen oikeutuksesta olemassaoloon vielä seuraavinakin satoina vuosina ovat keskustelemassa kirjailija ja keskustalaisuuteen syvemminkin tutustunut Juha Itkonen sekä puolueessa usean eri vuosikymmenen ajan vaikuttanut poliittinen asiantuntija Ilkka Miettinen.

Keskustelua eteenpäin luotsaa puolueen viestintäpäällikkö Laura Ruohola.

Lue seuraavaksi

Mauri Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä
Uusi edustaja Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä Keskustan eduskuntaryhmän uusi jäsen, kansanedustaja Mauri Kontu on intohimoinen yrittäjyyden puolustaja Varsinais-Suomesta, Uudenkaupungin Kalannista Vahteruksen kylältä. Politiikassa hän on ollut paikallis- ja maakuntatasolla mukana vuosikymmenten ajan. Nyt eduskuntaan nousu varasijalta herättää innostusta ja uteliaisuutta.
12.9.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaPodcastKeskustan tehtävää etsimässä