Keskusta esittää yhteensä 55 Suomen talouden kasvua vauhdittavaa ratkaisua pääministeri Petteri Orpolle (kok.).
Kokoomusministerille menevässä Keskustan kasvulistassa lähtökohtana on etenkin pienten ja keskisuurten yritysten pärjääminen.
Iso osa työpaikoista tulee myös tulevaisuudessa näihin yrityksiin. Toistaiseksi Kokoomus ja Perussuomalaiset ovat ajaneet pieniä ja keskisuuria yrityksiä ahtaalle esimerkiksi kovilla arvonlisäveron korotuksilla.
Keskusta esittää esimerkiksi yritysten sisään jäävien voittojen verottamista ulos jaettavia vähemmän, investointihyvitystä muillekin kuin suurimmille yrityksille ja kotitalousvähennyksen parantamista hallituksen päättämän rajun heikentämisen sijaan.
Keskusta esittää myös työntekijöiden veroluonteisten maksujen alentamista, eläkeikään tuleville veroporkkanaa työuran jatkamiseen ja vanhempainetuuksien muuttamista vaiheittain verottomiksi.
Huomio erityisesti Itä-Suomeen
Itäisestä Suomesta Keskusta tekisi erityistalousalueen kymmeneksi vuodeksi. Kokeilu sisältäisi esimerkiksi yritysten yhteisöveron huojentamista, opintolainahyvityksen, kevennetyn sähköverotuksen ja luvitusten nopeuttamista.
Suomea riivaavat paheneva työttömyys ja konkurssiaalto, koska talouden on annettu luisua alamäkeen. Kodeissa ja työpaikoilla maksetaan kovaa hintaa Kokoomuksen ja Perussuomalaisten pian kahden vuoden tekemättömyydestä.
– Työttömyys on nyt pahinta yhdeksään vuoteen, tavallisen suomalaisen verotus kireintä kymmeneen vuoteen, ja konkursseissa tehtiin nyt 2000-luvun ennätys. Viimeksi tammikuussa voimaan astuivat uudet rajut veronkorotukset, mutta kasvutoimista päätöksiä ei näy eikä kuulu.
– Pääministerin olisi rehellistä myöntää epäonnistuminen ja viisasta kuunnella hallituksen ulkopuolelta tulevia esityksiä niin, että töihin aletaan yhdessä heti. Suomi pitää saada nousuun. Pelkillä leikkauksilla ja veronkorotuksilla se ei onnistu eikä varaa odotella enää ole, Orpon pakeille tänään keskiviikkona menevät Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja varapuheenjohtaja Markus Lohi sanovat.
Lue alta linkistä kaikki Keskustan ehdotukset:
Tuplataan Talouskasvu Keskustan Kasvulista