Siirry sisältöön

Annika Saarikko: TE-toimistoille yhtenäiset ohjeet työttömyysturvalain soveltamisesta

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

Toisin kuin esimerkiksi oppositio on väittänyt, hallitus ei halua tietoisesti heikentää yhdenkään yrittäjän tai työtä tekevän asemaa. Päinvastoin. Nyt tehty lainsäädännön muutos tuo lievennyksiä yritystoiminnan päättymiseen liittyviin vaatimuksiin työttömyysturvaa myönnettäessä.

Julkisuudessa käyty keskustelu ja huolet koskevat etenkin lain soveltamista ja tulkintaa työ- ja elinkeinotoimistoissa. Ne eivät tällä hetkellä ole yhdenmukaisia. Monet luovilla aloilla työskentelevät ovat ansiokkaasti nostaneet asian esiin viimeistenkin viikkojen aikana lukuisissa yhteydenotoissa. Asiaan pitää puuttua.

Työ- ja elinkeinotoimistoille tarvitaan yhtenäiset ja selkeät ohjeet lain käytännön soveltamisessa. Päätoimisen ja sivutoimisen yrittäjyyden rajan tulkinta ei saa johtaa kohtuuttomuuksiin ja toimeentuloloukkuihin.

On totta, että lainsäädäntömme ei ole kaikilta osin riittävän ajantasainen suhteessa muuttuneeseen työelämään. Yhä useammalla on keikkatöitä, osa- ja määräaikaisia työsuhteita sekä palkkatyön ja yrittäjyyden yhdistävää työarkea. Sipilän hallituksen olisi osana työllisyysasteen korkeampaa tavoitetta huomioitava myös tämä ryhmä.

Pidän hyvänä, että hallituksen perustulokokeilu osaltaan vastaa työn ja sosiaaliturvan yhdistämisen ongelmiin.

Lue seuraavaksi

Eurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa
Euroopan keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsingissä 27.-28.6. ALDE-puolueen neuvoston kokoukseen. Kokouksessa julkaistiin yhteinen Helsingin julkilausuma, jossa korostetaan Euroopan turvallisuuden, demokratian ja yhtenäisyyden vahvistamista. Julkilausumassa vaaditaan muun muassa eurooppalaisen puolustuksen tiivistämistä, Ukrainan tukemista ja digitalisaation tuomiin uhkiin vastaamista.
27.6.2025 / Uutiset
Keskustan puoluetoimisto saa uusia osaajia riveihinsä. Wille Saastamoinen on aloittanut puoluetoimistolla talousassistenttina 2. kesäkuuta. Saastamoinen tukee tehtävässään Keskustan taloushallintoa ja toimii osana puoluetoimiston hallintotiimiä.
26.6.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetAnnika Saarikko: TE-toimistoille yhtenäiset ohjeet työttömyysturvalain soveltamisesta