Siirry sisältöön

Eemeli Rajala Keskustan järjestöasiantuntijaksi

Keskustan puoluehallitus on nimennyt puolueen järjestöasiantuntijaksi tradenomi Eemeli Rajalan (30). Parhaillaan ylempää tradenomitutkintoa (YAMK) opiskeleva Rajala aloittaa tehtävässään 2. joulukuuta.

Rajalalla on monipuolinen kokemus järjestötyöstä. Hän on aikaisemmin työskennellyt muun muassa Telan yhteiskuntavaikuttamisen asiantuntijana, Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU ry:n pääsihteerinä, Tradenomiopiskelijaliiton toiminnanjohtajana ja Keskustanuorten järjestösuunnittelijana.

Järjestöasiantuntijan toimenkuvaan sisältyy Keskustan järjestötoiminnan kehittäminen, suunnittelu ja toimeenpano.

Rajala uskoo, että hän pystyy tuomaan keskustan toimintaan uusia tuulia aikaisemman työkokemuksensa ansiosta.

Rajala on odottaa innolla paluuta takaisin kansanliikkeen palvelukseen.

”On hienoa päästä kehittämään ja uudistamaan keskustan järjestötoimintaa.”

Keskustan järjestösuunnittelijan pesti vapautui loppusyksystä, kun tehtävää hoitanut Suvi Louhelainen siirtyi Suomen Kylät ry:n toiminnanjohtajaksi.

 

Lue seuraavaksi

Liikunta kuuluu kaikille - Keskusta julkaisi liikuntalinjauksensa
Keskusta on julkaissut liikuntalinjauksensa, jossa on toimenpiteitä suomalaisten fyysisen toimintakyvyn parantamiseksi 15 prosentilla vuoteen 2040 mennessä.
8.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen vappupuheissaan: Datakeskusbuumiin saatava koordinaatiota
Suomeen kohdistuu parhaillaan paljon datakeskusinvestointeja. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan kiinnostus on myönteinen asia, mutta kehitystä on pystyttävä ohjaamaan hallitummin. Kaikkonen puhui asiasta vappupuheissaan Hyvinkäällä, Keravalla ja Kyösti Kallion patsaalla Helsingissä.
1.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetEemeli Rajala Keskustan järjestöasiantuntijaksi