Siirry sisältöön

Juha Määttä Keskustan viestintäpäälliköksi

Keskustan uudeksi viestintäpäälliköksi on valittu filosofian maisteri Juha Määttä. Nimityksen teki torstaina kokoontunut keskustan puoluehallitus.

Määtällä on pitkä kokemus media-alalta. Hän on aikaisemmin toiminut muun muassa keskustan pää-äänenkannattajan Suomenmaan päätoimittajana, uutispäällikkönä sekä aikakauslehtikustantaja Kolmiokirja Oy:n toimitusjohtajana.

”Olen erittäin innostunut uudesta pestistä. On hienoa päästä tekemään töitä politiikan ammattilaisten kanssa.”

Keskustan viestintäpäällikön tehtävä vapautui syksyllä, kun tehtävää hoitanut Jirka Hakala siirtyi keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen erityisavustajaksi.

Lisätiedot:

Juha Määttä, puh 040 735 9612

Lue seuraavaksi

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomalaisten osaamista pitää vahvistaa
Kaikkonen ehdottaa uudistuksia eri koulutusasteille ja yhteistyön lisäämistä yritysten kanssa etenkin alueilla. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen varoittaa suomalaisten osaamisen heikkenemisestä ja koulutuksen tasa-arvon rapautumisesta. Kaikkosen mukaan hallituksen politiikka ja leikkaukset koulutukseen vievät asioita huonompaan suuntaan.
23.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetJuha Määttä Keskustan viestintäpäälliköksi