Siirry sisältöön

Juha Pylväs Keskustan eduskuntaryhmän johtoon

Keskustan eduskuntaryhmä on valinnut kansanedustaja Juha Pylvään eduskuntaryhmän uudeksi puheenjohtajaksi. Valinta oli yksimielinen.

Oulun vaalipiiriä edustava 50-vuotias Pylväs on toisen kauden kansanedustaja Pohjois-Pohjanmaalta Ylivieskasta. Hän on ammatiltaan kone- ja maatalousyrittäjä. Pylväs on myös Ylivieskan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.

Pylväs on eduskunnan hallintovaliokunnan sekä valtiovarainvaliokunnan hallinto- ja turvallisuusjaoston sekä maatalousjaoston jäsen. Hän on toiminut eduskuntaryhmän taloudenhoitajana ja siten eduskuntaryhmän työvaliokunnan jäsenenä.

Eduskuntaryhmän edellinen puheenjohtaja, kansanedustaja Antti Kurvinen nimitettiin tänään torstaina tiede- ja kulttuuriministeriksi.

Eduskuntaryhmän ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa Satakunnan vaalipiiriä edustava kansanedustaja Eeva Kalli ja toisena varapuheenjohtajana Oulun vaalipiiriä edustava kansanedustaja Hanna-Leena Mattila.

 

Lue seuraavaksi

Keskusta jätti Liike Nytin kanssa tiistaina välikysymyksen nuorten työttömyydestä ja nuorten tulevaisuususkon heikkenemisestä.
3.6.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomen oltava maailman turvallisin maa naisille – lähisuhdeväkivaltaan puututtava nykyistä kovemmin
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vaatii määrätietoisia toimia naisiin kohdistuvan väkivallan ja erityisesti lähisuhdeväkivallan kitkemiseksi Suomesta.
27.5.2026 / Uutiset
Varapuheenjohtaja Markus Lohi: Velkakaton massiivinen korotus ei voi olla läpihuutojuttu
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Markus Lohen mukaan hallituksen esittämä velkakaton korotus ei voi enää olla tekninen yksityiskohta, saati läpihuutojuttu.
20.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetJuha Pylväs Keskustan eduskuntaryhmän johtoon