Siirry sisältöön

Keskustan Jyväskylän puoluekokouksen kannanotto 16.6.2024: Jokainen nuori tarvitsee turvallisen aikuisen

keskusta logo 2020
keskusta logo 2020

Keskustan mielestä jokainen nuori tarvitsee arkeensa vähintään yhden turvallisen aikuisen. Yksikin kiusattu, syrjäytynyt tai koulusta pudonnut nuori on sivistysliike keskustalle liikaa. Keskusta edellyttää toimivaa oppilashuoltoa ja haluaa vahvistaa sitä.

Koulutsempparit ovat reilussa kymmenessä vuodessa lunastaneet paikkansa nuorten ja koulujen arjessa. Tsempparin työ on painottunut erilaisin Opetus- ja kulttuuriministeriön hankerahoin yläkouluikäisten nuorten yhteisöllisen hyvinvoinnin tukemiseen, aikuisen läsnäoloon ja yksilön kohtaamiseen kouluarjen keskellä. Työ on ensisijaisesti ennaltaehkäisevää, mutta valitettavan usein vain määräaikaista.

Keskusta esittää, että jokaisessa yli 100 oppilaan koulussa tulee olla kouluohjaaja tai koulutsemppari nuoria kuuntelemassa, nuorten koulutyötä ja kasvua tukemassa, yhteisöllisyyttä ja osallisuutta vahvistamassa sekä elämänhallintaa opastamassa. Kouluohjaaja työskentelee osana oppilashuollon, opetuksen, nuorisotyön ja vapaa-aikatoimen moniammatillista koulutiimiä.

Tsempparin työ painottuu nivelvaiheisiin eli alakoulusta yläkouluun tai yläkoulusta toiselle asteelle siirtyviin oppilaisiin. Nivelvaiheet ovat tärkeitä koulumotivaation ja osallisuuden ylläpitämisessä, ryhmäytymisessä, tunnetaitojen kehittymisessä sekä myös kiusaamisen ja koulupudokkuuden ehkäisemisessä.

Kouluohjaaja on turvallisena aikuisena vastaanottamassa – tarvittaessa jopa hakemassa- nuorta kouluun. Hän vastaa yhdessä opettajan kanssa välituntien ohjatusta toiminnasta, mikä muun muassa vähentää älylaitteiden käyttöä koulupäivän aikana ja lisää tätä kautta koulurauhaa myös oppitunneilla. Koulutsempparin läsnäolo oppilaiden arjessa lisää liikunnallista ja hyvinvointia edistävää elämäntapaa sekä ehkäisee myös laittomien aineiden käyttöä ja niiden välittämistä kouluissa.

Lue seuraavaksi

Liikunta kuuluu kaikille - Keskusta julkaisi liikuntalinjauksensa
Keskusta on julkaissut liikuntalinjauksensa, jossa on toimenpiteitä suomalaisten fyysisen toimintakyvyn parantamiseksi 15 prosentilla vuoteen 2040 mennessä.
8.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen vappupuheissaan: Datakeskusbuumiin saatava koordinaatiota
Suomeen kohdistuu parhaillaan paljon datakeskusinvestointeja. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan kiinnostus on myönteinen asia, mutta kehitystä on pystyttävä ohjaamaan hallitummin. Kaikkonen puhui asiasta vappupuheissaan Hyvinkäällä, Keravalla ja Kyösti Kallion patsaalla Helsingissä.
1.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Jyväskylän puoluekokouksen kannanotto 16.6.2024: Jokainen nuori tarvitsee turvallisen aikuisen