Siirry sisältöön

Keskustan Ovaska aikaistaisi perustulokokeilua

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

– Työttömänä on jo lähes puoli miljoonaa suomalaista. Nuorten- ja pitkäaikaistyöttömyys pahenevat. Lisäksi työttömyyserot Suomen eri osien välillä kärjistyvät. Joillain paikka- ja seutukunnilla työttömyys on jo 1990-luvun lukemissa. Nyt tarvitaan välittömiä toimia, Ovaska sanoo.

Perustulokokeilu on sovittu toteutettavaksi vuoden 2017 alusta alkaen. Ovaska aloittaisi kokeilun jo ensi vuoden alussa.

– Perustuloa voitaisiin Keskustan ennen viime eduskuntavaaleja esittämän mukaisesti kokeilla esimerkiksi syrjäisellä, korkean työttömyyden seutukunnalla, teollisuuden rakennemuutoksen kohteeksi joutuneella paikkakunnalla ja suuren kaupungin asuinalueella, jossa on korkea työttömyys, Ovaska esittää.

Tärkeintä on pikaisesti selvittää, millaiset kokeilut ovat perustuslain mukaan mahdollisia, ja arvioida millaisilla kokeiluilla päästään parhaisiin tuloksiin.

Ovaska olisi myös valmis nostamaan työttömyysturvan suojaosuutta, jotta yhä useammalla työttömällä olisi mahdollisuus ottaa vastaan edes lyhytaikaista työtä ilman pelkoa tukien menettämisestä.

– Meidän on tehtävä nyt yhdessä kaikki mahdollinen sen puolesta, että ihmisille saadaan töitä. Se on kohtalonkysymys Suomen tulevaisuuden kannalta.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Kaikkonen: Vauhtia viranomaistiedotukseen!
Tänään perjantaiaamuna Uudenmaan alueella raportoitiin mahdollisesta miehittämättömästä ilma-aluksesta. Viime kuussa drooneja putosi lähelle asutusta Kaakkois-Suomessa. Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan viranomaisten on parannettava tiedotustaan.
15.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen: Hallituksen työllisyyspolitiikka on epäonnistunut – Orpon puheet eivät vastaa todellisuutta
Puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan hallituksen työllisyyspolitiikka on ajautunut pahasti sivuraiteelle. Samaan aikaan kun työllisten määrä on selkeästi laskenut, pääministeri Petteri Orpo antaa julkisuudessa toistuvasti kuvan tilanteesta, joka ei vastaa tilastoja eikä suomalaisten arkea.
11.5.2026 / Uutiset
Liikunta kuuluu kaikille - Keskusta julkaisi liikuntalinjauksensa
Keskusta on julkaissut liikuntalinjauksensa, jossa on toimenpiteitä suomalaisten fyysisen toimintakyvyn parantamiseksi 15 prosentilla vuoteen 2040 mennessä.
8.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Ovaska aikaistaisi perustulokokeilua