Siirry sisältöön

Keskustan varapuheenjohtaja Pakarinen: Kokoomuksen uudelleenharkinta erityistalousalueista paikallaan

Pakarinen Riikka luontotausta
Pakarinen Riikka luontotausta

Keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen on tyytyväinen Helsingin kokoomuslaisen varapormestari Daniel Sazonovin ulostuloon erityistalousalueiden puolesta. Sazonov totesi viikonloppuna Helsingin Sanomissa, että myös Helsinki voisi hyötyä Keskustan esittämästä mahdollisuudesta perustaa erityistalousalueita.

– Kokoomuksen puoluejohto taisi tyrmätä keskustan avauksen selkäydinreaktiona. Kannustan kokoomusta muutosvastarinnan sijaan pohtimaan aidosti, miten koko maa hyötyisi erityistalousalueista, Pakarinen sanoo.

– Itäisen Suomen talouselämä ja työllisyys ovat Ukrainan sodan myötä erityisen vaikeiden aikojen edessä. Keskusta ajaa mahdollisuutta erityistalousalueiden perustamiseen, jotta koko maan talouden ja työllisyyden pyörät saadaan pidettyä pyörimässä.

Pakarinen arvioi, että Itä-Suomen lisäsi myös pääkaupunkiseudun erityisongelmiin voitaisiin vastata uudenlaisella ajattelulla ja sääntelyä keventävillä kokeiluilla.

– Sazonov huomioi aivan oikein sen, että pääkaupunkiseudun pitää pärjätä kansainvälisessä kilpailussa osaajista ja sijoituksista. Helsingin menestyksestä hyötyy tässä suhteessa koko Suomi. Suomesta ja pääkaupunkiseudusta pitää tehdä maailman paras paikka myös kasvuyrityksille. Esimerkiksi työperäisen maahanmuuton tarveharkinnan poistolle olisi erityisesti pääkaupunkiseudulla tarve. Moni pääkaupunkiseutulainen yrittäjä kertoo tarvitsevansa osaajia ulkomailta, mutta byrokratia astuu työn tielle, Pakarinen sanoo.

– Keskusta kutsuu muita puolueita yhteistyöhön koko Suomen talouden vauhdittamiseksi. Mykkäsen ja Orpon kannattaisi ylikonservatiivisuuden sijaan kuunnella keskustaa ja nuorempia helsinkiläisiä kokoomuspäättäjiä.

Lisätiedot:
Keskustan varapuheenjohtaja
Riikka Pakarinen
p. 040 580 0833

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Oppimisen ongelmiin puututtava heti koulutien alussa
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen haluaa vahvistaa lasten perustaitoja ja ehkäistä syrjäytymistä jo varhaisessa vaiheessa koulupolkua. Kaikkosen mukaan nuorten kasvava työttömyys ja heikentynyt usko tulevaisuuteen vaativat toimia, jotka ulottuvat työmarkkinoita laajemmalle.
15.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Kansanedustaja, Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskunnan käsittelyyn. Siponen pitää käsittämättömänä, että ennallistamissuunnitelma aiotaan laatia ministeriössä ja hyväksyttää valtioneuvostossa ilman eduskunnan käsittelyä. Ennallistamisen kustannukset Suomella ovat arvioiden mukaan yli 10 miljardia euroa.
12.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Yli tuhannen lapsen jättikoulujen rakentamista tulisi rajoittaa lailla
Keskusta esittää peruskouluihin enimmäiskokoja kouluille ja opetusryhmille. Uusien peruskoulujen koko tulee pitää alle 1000 oppilaassa.
11.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan varapuheenjohtaja Pakarinen: Kokoomuksen uudelleenharkinta erityistalousalueista paikallaan