Siirry sisältöön

Petri Honkonen nuorten kansanedustajien verkoston puheenjohtajaksi

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

Verkoston tehtävä on edistää nuorten edustajien kansainvälisiä suhteita ja verkostoitumista muiden maiden nuoriin kansanedustajiin ja siihen kuuluu Suomen eduskunnasta 35 kansanedustajaa.

Eduskunnan nuorten kansanedustajien kansainvälinen verkosto perustettiin eduskunnan silloisen puhemiehen Eero Heinäluoman ja tasavallan presidentti Sauli Niinistön aloitteesta vuonna 2012.

Lue seuraavaksi

Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Kansanedustaja, Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskunnan käsittelyyn. Siponen pitää käsittämättömänä, että ennallistamissuunnitelma aiotaan laatia ministeriössä ja hyväksyttää valtioneuvostossa ilman eduskunnan käsittelyä. Ennallistamisen kustannukset Suomella ovat arvioiden mukaan yli 10 miljardia euroa.
12.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Yli tuhannen lapsen jättikoulujen rakentamista tulisi rajoittaa lailla
Keskusta esittää peruskouluihin enimmäiskokoja kouluille ja opetusryhmille. Uusien peruskoulujen koko tulee pitää alle 1000 oppilaassa.
11.6.2026 / Uutiset
Antti Kaikkonen: Hallitus myöntää virheensä kotitalousvähennyksessä – mutta suomalaiset maksoivat laskun
Hallitus esittää kotitalousvähennyksen korottamista vuosille 2026–2027. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan päätös on käytännössä tunnustus siitä, että hallituksen aikaisemmin tekemä leikkaus oli virhe.
9.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetPetri Honkonen nuorten kansanedustajien verkoston puheenjohtajaksi