Siirry sisältöön

Puheenjohtaja Kaikkonen: Keskusta esittää hallitukselle epäluottamusta epäonnistuneen talouspolitiikan vuoksi

Keskusta ja muut oppositiopuolueet jättivät eduskunnalle välikysymyksen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan kyse ei ole yksittäisistä virheistä, vaan kokonaisuudesta, jossa hallitus on epäonnistunut lähes kaikissa itse asettamissaan keskeisissä tavoitteissa.

– Hallitus lupasi lopettaa velkaantumisen, luoda 100 000 uutta työpaikkaa ja vahvistaa talouskasvua. Yksikään näistä tavoitteista ei ole toteutunut. Eikä edes sinne päinkään, Kaikkonen toteaa.

Suomen työllisyyskehitys on ollut EU-maiden heikointa ja nuorisotyöttömyys on noussut poikkeuksellisen korkeaksi. Alle 30-vuotiaita työttömiä työnhakijoita on jo lähes 80 000.

– Olemme vaarassa menettää kokonaisen sukupolven työelämän ulkopuolelle. Tämä ei ole vain talouskysymys, vaan kysymys oikeudenmukaisuudesta ja tulevaisuudenuskosta, Kaikkonen sanoo.

Kaikkosen mukaan hallituksen politiikan vaikutukset näkyvät myös arjessa.

– Hallitus on toimillaan heikentänyt suomalaisten luottamusta tulevaan. Keskusta on kolmen vuoden ajan esittänyt toimenpiteitä, joilla suuntaa voisi muuttaa. Hallitus ei ole näihin tarttunut ja tulokset ovat mitättömiä.

Kaikkonen muistuttaa, että kansainväliset kriisit koskettavat muitakin maita.

– Ymmärrämme, että suhdanne ja maailman tilanne on vaikea, mutta hallitukselta tuntuu unohtuvan se, että sama vaikea tilanne on myös muualla Euroopassa. Mutta vain Suomi on onnistunut vajoamaan talous- ja työllisyystilastojen hännille, muistuttaa Kaikkonen.

Välikysymyksessä oppositio kysyy, onko hallitus valmis muuttamaan talouspolitiikkansa suuntaa.

– Suomalaiset ansaitsevat hallituksen, joka tunnustaa tosiasiat ja kykenee korjaamaan suuntaansa. Tämän hallituksen ”parasta ennen” -päiväys on selkeästi mennyt. Korjausliike tarvitaan. Siksi Keskusta on mukana tässä välikysymyksessä, Kaikkonen linjaa.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Kaikkonen: Vauhtia viranomaistiedotukseen!
Tänään perjantaiaamuna Uudenmaan alueella raportoitiin mahdollisesta miehittämättömästä ilma-aluksesta. Viime kuussa drooneja putosi lähelle asutusta Kaakkois-Suomessa. Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan viranomaisten on parannettava tiedotustaan.
15.5.2026 / Uutiset
Puheenjohtaja Kaikkonen: Hallituksen työllisyyspolitiikka on epäonnistunut – Orpon puheet eivät vastaa todellisuutta
Puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan hallituksen työllisyyspolitiikka on ajautunut pahasti sivuraiteelle. Samaan aikaan kun työllisten määrä on selkeästi laskenut, pääministeri Petteri Orpo antaa julkisuudessa toistuvasti kuvan tilanteesta, joka ei vastaa tilastoja eikä suomalaisten arkea.
11.5.2026 / Uutiset
Liikunta kuuluu kaikille - Keskusta julkaisi liikuntalinjauksensa
Keskusta on julkaissut liikuntalinjauksensa, jossa on toimenpiteitä suomalaisten fyysisen toimintakyvyn parantamiseksi 15 prosentilla vuoteen 2040 mennessä.
8.5.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetPuheenjohtaja Kaikkonen: Keskusta esittää hallitukselle epäluottamusta epäonnistuneen talouspolitiikan vuoksi