Siirry sisältöön

Sonja Huttunen poliittiseksi suunnittelijaksi Keskustan puoluetoimistoon

Huttusen toimenkuvaan kuuluu poliittinen valmistelu ja osallistuminen Keskustan viestintään. Painopisteinä ovat esimerkiksi sosiaalinen media ja muut digitaaliset viestintäkanavat. Tehtävä on määräaikainen 31.5.2019 asti.

Huttunen toimii tällä hetkellä Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustajana. Hän toimii myös koko Keskustan yhteisen mentoriohjelman Vaikuttajakiihdyttämön projektikoordinaattorina. Aiemmin Huttunen on työskennellyt mm. toimittajana.

Vuonna 2016 Huttunen edusti nuorisodelegaattina suomalaisia nuoria osana Suomen YK-yleiskokousvaltuuskuntaa.

Huttunen on valmistunut maisteriksi Trinity College Dublinista. Hän on opiskellut kansainvälisiä suhteita ja rauhantutkimusta.

Huttunen aloittaa Keskustan puoluetoimistossa mahdollisimman pian.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Kokoomuksen ylimielisyys tyrmistyttävää – ajetaanko sote-palveluja jättilaitoksiin ja markkinamalliin?
Keskusta ja muu oppositio esittivät torstaina parlamentaarista yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi. Kokoomuksen johto – pääministeri Orpo ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kopra – viittasi kintaalla yhteistyölle heti kättelyssä.
14.11.2025 / Uutiset
Tekoälyn monipuolinen hyödyntäminen vahvistaa merkittävästi Suomen kilpailukykyä - Keskustalta ensimmäisenä puolueena oma tekoälylinjaus 
Tekoälyn laaja hyödyntäminen on Keskustan tuoreen linjauksen mukaan Suomelle iso mahdollisuus. Oikealla tavalla käyttöönotettuna se vahvistaa merkittävästi maamme kilpailukykyä.
14.11.2025 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Suomalaisten osaamista pitää vahvistaa
Kaikkonen ehdottaa uudistuksia eri koulutusasteille ja yhteistyön lisäämistä yritysten kanssa etenkin alueilla. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen varoittaa suomalaisten osaamisen heikkenemisestä ja koulutuksen tasa-arvon rapautumisesta. Kaikkosen mukaan hallituksen politiikka ja leikkaukset koulutukseen vievät asioita huonompaan suuntaan.
23.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetSonja Huttunen poliittiseksi suunnittelijaksi Keskustan puoluetoimistoon