Siirry sisältöön

Vanhanen: Ymmärretäänkö ongelmien vakavuus?

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

– Työmarkkinajärjestöjen neuvottelut yhteiskuntasopimuksesta päättyivät tuloksettomina. Oppositio on SDP:n johdolla valinnut linjakseen kaiken vastustamisen. Media keskustelee toimintatavoista, Vanhanen kirjoittaa.

Vanhasen mukaan hallituksella on varmasti opiksi otettavaa. Etenkin pääministerillä on kuitenkin vastuu siitä, että päätöksiä saadaan aikaan ja että ne myös toteutetaan.

– On tärkeää, että työmark­ki­noilla jatketaan neuvotteluja ja päästään tulokseen. Aikaa on, mutta ei loputtomiin. Keskustalla on määrä­tie­toi­suutta tehdä uudistukset myös lain­sää­dän­nöllä, jos järjestöt eivät pääse tulokseen, Vanhanen kirjoittaa.

SDP:tä Vanhanen muistuttaa siitä, että Suomen ongelmat ovat yhteisiä.

– Vastak­kai­na­set­telu voi olla puolu­e­po­liit­ti­sesti edullista, mutta se ei auta lamasta nousemisessa, Vanhanen kirjoittaa.

Lue seuraavaksi

Perhehoidosta eduskunnassa ja netin kautta
Keskustalaisten organisoimana järjestetään keskiviikkona 15. huhtikuuta 2026 klo 12–13.30 eduskunnan kansalaisinfossa avoin keskustelutilaisuus perhehoidon kehittämisestä. Tilaisuuden avaussanat käyttää Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja puheenvuoroja käyttävät muun muassa Perhehoitoliiton asiantuntijat. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja sitä voi seurata myös jutun lopussa olevan linkin kautta.
13.4.2026 / Uutiset
Eläkekatto saa kansalta vahvan tuen – kaksi kolmesta suomalaisesta kannattaa
Verianin tekemän mielipidekyselyn mukaan eläkkeille asetettava katto saa selkeän kannatuksen. Kyselyn mukaan lähes kaksi kolmesta vastaajasta kannattaa eläkekaton käyttöönottoa.
8.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetVanhanen: Ymmärretäänkö ongelmien vakavuus?