Siirry sisältöön

Eeva Kalli: Valtion on vastattava ihmisten tarpeisiin ja edistettävä asumiseen liittyvää valinnanvapautta

Eeva Kalli
Eeva Kalli

Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva Kalli jakaa Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikon viime perjantaina linjapuheessaan esittämän näkemyksen, että ihmisten halu monipaikkaiseen asumiseen on kasvanut. Korona-aikana on huomattu, että työnteko ja opiskelu etäyhteyksillä on täysin mahdollista kauempaakin, jos työn luonne sen mahdollistaa ja yhteydet ovat kunnossa.

-Keskusta haluaa rakentaa tasapainoisempaa Suomea. Pohjimmiltaan kysymys on valinnanvapaudesta sekä ihmisten toiveisiin ja tarpeisiin vastaamisesta. Valtion pitää osaltaan luoda toimintaympäristöä, joka luo tälle edellytyksiä sekä uudistaa vanhentuneita toimintatapoja niin ihmisten palveluissa kuin valtionhallinnon sisällä, Kalli sanoo.

Konkreettisina keinoina Kalli nostaa esiin nopeat laajakaistayhteydet sekä työtehtävien monipaikkaistamisen jokaisen ministeriön hallinnonaloilla.

-Tietoliikenneverkkojen merkitys kasvaa kaiken aikaa, ja niiden puuttuminen luo epätasa-arvoa ihmisten ja eri alueiden välillä. Siksi tulossa olevaan Suomen kestävän kasvun ohjelmaan on sisällytettävä nopeiden laajakaistayhteyksien rakentaminen koko Suomeen, koskien myös maaseutua ja vapaa-ajan asuntoja. EU:n elpymisväline antaa siihen aiempaa huomattavasti paremmat mahdollisuudet.

-Jokaisen ministeriön tulee tehdä omalla hallinnonalallaan yhteistyössä viranhaltijoiden ja työntekijöiden kanssa selvitys työtehtävistä, jotka voidaan monipaikkaistaa. Tämän jälkeen hallituksen on asetettava määrälliset tavoitteet monipaikkaistettavista työtehtävistä. Se tukisi ihmisten valinnanvapautta asua ja tehdä työtään joko kokonaan tai osittain muuallakin kuin minne työpaikan sijainti on hänet aikoinaan ohjannut, päättää Kalli.

Lue seuraavaksi

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Orpolle
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Petteri Orpolle: "ajattelin lähestyä sinua kirjeellä ja kertoa, miltä maailma ja Suomi juuri nyt näyttää, kun hallituksesi on ollut pian kolme vuotta vallassa. Muutaman ratkaisuehdotuksenkin laitan loppuun".
17.4.2026 / Uutiset
Keskustan puoluesihteeri Siika-aho myönteisestä puoluebarometrista: muutoshalu väreilee ilmassa
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho iloitsee tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti Keskustaan. Puolueen saamat hyvät arviot eivät tule yllätyksenä puoluesihteerille.
16.4.2026 / Uutiset
Perhehoidosta eduskunnassa ja netin kautta
Keskustalaisten organisoimana järjestetään keskiviikkona 15. huhtikuuta 2026 klo 12–13.30 eduskunnan kansalaisinfossa avoin keskustelutilaisuus perhehoidon kehittämisestä. Tilaisuuden avaussanat käyttää Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja puheenvuoroja käyttävät muun muassa Perhehoitoliiton asiantuntijat. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja sitä voi seurata myös jutun lopussa olevan linkin kautta.
13.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetEeva Kalli: Valtion on vastattava ihmisten tarpeisiin ja edistettävä asumiseen liittyvää valinnanvapautta