Siirry sisältöön

Keskusta haluaa selvityksen toisen asteen koulutuksen kohtalosta

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

Eduskunta keskusteli keskiviikkona opposition jättämästä koulutusvälikysymyksestä. Välikysymyksen ensimmäinen allekirjoittaja oli Keskustan kansanedustaja Tuomo Puumala.

Keskustan mukaan epätietoisuus aiheuttaa ihmisissä huolta tulevaisuudesta ja heikentää luottamusta. Vastauksia odottavat niin oppilaat, vanhemmat, kuntien päättäjät kuin opettajat.

– Varsinkin lähilukioilla on kokoaan suurempi merkitys. Lukio on voitava käydä kotoa käsin ja ammatillisen koulutuksen verkon on oltava alueellisesti kattava, kansanedustaja Ari Torniainen totesi Keskustan ryhmäpuheenvuorossa.

Puumala esitti toisen asteen koulutuksen leikkauspaketin vaihtoehdoksi työelämälähtöisyyden vahvistamista, koulutuksen päällekkäisyyksien karsimista ja tietojärjestelmien yhtenäistämistä.

Lue seuraavaksi

Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
8.10.2025 / Uutiset
Keskustalta välikysymys suurtyöttömyydestä: Tarvitaan oikeita työpaikkoja koko Suomeen
Keskusta ja Liike Nyt jättivät perjantaina välikysymyksen Suomen suurtyöttömyydestä. Keskustan Antti Kaikkonen totesi median edustajille tiedotustilaisuudessa, että nyt tarvitaan kaikkialle Suomeen aitoja työpaikkoja. Käänne ei tule temppu- eikä pampputyöllistämisellä.
3.10.2025 / Uutiset
Keskustan Riipi: Hallitus näpertelee aluekehitystä hallintohäkkyrän sisällä
Näpertelyä ja nikkarointia. Sitä on Keskustan eduskuntaryhmän mukaan nykyisen hallituksen aluekehitys. Suomen suunta ei muutu, ellei alueiden erilaisia vahvuuksia saada täysimääräisesti käyttöön. Nykyisen työttömyyden, alueellisen ja sosiaalisen eriarvoisuuden sekä toivottomuuden sijaan Suomen Keskusta on valmis nikkaroinnin sijaan suurempaan remonttiin, totesi kansanedustaja Mika Riipi eduskunnassa.
1.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskusta haluaa selvityksen toisen asteen koulutuksen kohtalosta