Siirry sisältöön

Keskusta päätti hallitukseen menosta

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

Puoluevaltuuston jäsenet vetosivat päätöstä edeltäneen keskustelun aikana voimakkaasti koulutuksen säilyttämisen ja kehittämisen puolesta. Tulevat koulutusleikkaukset herättivät huolta.

Hallitusneuvottelujen kulku ja tulos kaikkineen saivat kiitosta.

– Kyllä tällä paperilla kehtaa hallitukseen lähteä, totesi puoluevaltuuston jäsen Pekka Pelttari Peräpohjolan piiristä.

Hallitusneuvotteluissa talousryhmän puheenjohtajana toiminut eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen avasi leikkausten taustoja sanomalla, että pienimmät etuudet haluttiin suojata. Koulutuksesta neuvottelemassa ollut kansanedustaja Tuomo Puumala kertoi tarkemmin koulutukseen tulevista muutoksista.

– Jos [säästöjen] mittaluokka on tämä, tätä ei paljon oikeudenmukaisemmin voisi tehdä, Puumala sanoi.

Koulutuksessa kyse on Puumalan mukaan monesta rakenteellisesta uudistuksesta. Esimerkiksi rahoitusjärjestelmää muutetaan toisella asteella siten, että oppilaitokset saavat jatkossa rahaa valmistuneiden, eivät oppilaitoksessa kirjoilla olevien mukaan. Hän muistutti monien Keskustalle tärkeiden tavoitteiden kuten nuorisotakuuseen panostamisen toteutuneen.

Myös kehitysavun leikkaus nostettiin keskustelussa esiin. Muistutuksena kehitysmaiden auttamisen tärkeydestä kehitysyhteistyöhankkeessa mukana oleva pohjoissavolainen puoluevaltuuston edustaja kierrätti kokouksessa keräyslipasta, jolla kerättiin rahaa tyttöjen koulutukseen Boliviassa.

Torstaina Keskusta päättää ministerinsalkkujensa jaosta puoluehallituksen, eduskuntaryhmän ja europarlamentaarikkojen klo 17 alkavassa yhteiskokouksessa.

 

Juttua täydennetty 28.5. klo 16.45 toiseksi viimeisen kappaleen osalta

Lue seuraavaksi

Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
8.10.2025 / Uutiset
Keskustalta välikysymys suurtyöttömyydestä: Tarvitaan oikeita työpaikkoja koko Suomeen
Keskusta ja Liike Nyt jättivät perjantaina välikysymyksen Suomen suurtyöttömyydestä. Keskustan Antti Kaikkonen totesi median edustajille tiedotustilaisuudessa, että nyt tarvitaan kaikkialle Suomeen aitoja työpaikkoja. Käänne ei tule temppu- eikä pampputyöllistämisellä.
3.10.2025 / Uutiset
Keskustan Riipi: Hallitus näpertelee aluekehitystä hallintohäkkyrän sisällä
Näpertelyä ja nikkarointia. Sitä on Keskustan eduskuntaryhmän mukaan nykyisen hallituksen aluekehitys. Suomen suunta ei muutu, ellei alueiden erilaisia vahvuuksia saada täysimääräisesti käyttöön. Nykyisen työttömyyden, alueellisen ja sosiaalisen eriarvoisuuden sekä toivottomuuden sijaan Suomen Keskusta on valmis nikkaroinnin sijaan suurempaan remonttiin, totesi kansanedustaja Mika Riipi eduskunnassa.
1.10.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskusta päätti hallitukseen menosta