Siirry sisältöön

Keskustan Ala-Nissilä: Vihreät hylkäävät kestävän kehityksen

Keskusta Uutiset
Keskusta Uutiset

Näin määrittelee keskustan kansanedustaja, eduskunnan tarkastusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja talousasiantuntija Olavi Ala-Nissilä.

– Vihreät eivät näe riittävästi tarvetta koko julkisten menojen karsimiselle, vaan uskovat että ylivelkaantumisella ja veronkorotuksilla voidaan hoitaa talous kuntoon. Mitä vihreyttä ja kestävää kehitystä tämä on? Kyllä tässä tulee Osmo Soininvaaraa ikävä, Ala-Nissilä sanoo.

Hän kommentoi, että vihreiden eilen esittelemässä vaihtoehtobudjetissa luvut näyttäisivät olevan pääosin kohdallaan mutta heidän mallinsa on jatkoa sille samalle hitaan näivettämisen kierteelle, jota viime vaalikaudella harjoitettiin.

– Vihreiden näkökulma on vain valtiontaloudessa eli julkistalouden kokonaisuutta on kaunisteltu. Jos huomioitaisiin heidän mallinsa vaikutus koko julkiseen talouteen, olisivat luvut karumpia. Vihreiden malli saattaa myös rikkoa EU:n alijäämäkriteereitä, jolloin Suomi joutuisi liiallisen alijäämän menettelyyn, Ala-Nissilä huomauttaa.

Suomeen pitää hänen mukaansa luoda luottamusta investoida, tehdä työpaikkoja ja rakentaa koteja.
Hän muistuttaa, että kokonaisuudessaan vihreiden malli on verotusta kiristävä hallituksen esitykseen verrattuna.

– Tulopuolella näkyy cityvihreä näkökulma, jossa ei tunnisteta sitä realismia, jossa Suomessa eletään.
Kilometrikorvausten ja työmatkakulujen leikkauksilla kiristetään yhteensä n. 200 miljoonalla eurolla niiden kansalaisten verotusta, jotka joutuvat kulkemaan työhönsä autolla tai liikkumaan autolla työpäivän aikana. Vihreät olivat edellisellä vaalikaudella toteuttamassa yritysverouudistusta. Nyt he olisivat jälleen repimässä yrittäjien verotusta auki ja kiristämässä yritysten verotusta 260 miljoonalla eurolla. Tällaisilla työnteon ja yrittäjyyden kannusteita heikentävillä ratkaisuilla talouden näivettymiskierre jatkuu.

– He siis uskovat, että Suomen talous saadaan nousuun, kun yrittäjät ja työntekijät laitetaan maksamaan lisää veroja vaikka verotus on jo Suomessa tapissa.

Viime vaalikaudella jätettiin Ala-Nissilän mukaan lähes kaikki uudistukset tekemättä.

– Toivon, että vihreät nyt tukisivat aidosti hallituksen työllisyyttä edistäviä rakenteellisia uudistuksia, kärkihankkeita älykkäine sovelluksineen ja biotalouden nousua. Niillä luodaan kestäviä edellytyksiä Suomen talouden nousulle ja hyvinvoinnin turvaamiselle, toteaa Ala-Nissilä.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Oppimisen ongelmiin puututtava heti koulutien alussa
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen haluaa vahvistaa lasten perustaitoja ja ehkäistä syrjäytymistä jo varhaisessa vaiheessa koulupolkua. Kaikkosen mukaan nuorten kasvava työttömyys ja heikentynyt usko tulevaisuuteen vaativat toimia, jotka ulottuvat työmarkkinoita laajemmalle.
15.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Kansanedustaja, Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskunnan käsittelyyn. Siponen pitää käsittämättömänä, että ennallistamissuunnitelma aiotaan laatia ministeriössä ja hyväksyttää valtioneuvostossa ilman eduskunnan käsittelyä. Ennallistamisen kustannukset Suomella ovat arvioiden mukaan yli 10 miljardia euroa.
12.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Yli tuhannen lapsen jättikoulujen rakentamista tulisi rajoittaa lailla
Keskusta esittää peruskouluihin enimmäiskokoja kouluille ja opetusryhmille. Uusien peruskoulujen koko tulee pitää alle 1000 oppilaassa.
11.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Ala-Nissilä: Vihreät hylkäävät kestävän kehityksen