Siirry sisältöön

Keskustan Kurvinen: EI autoilijoiden vainolle, JAA kaasu- ja sähköautoille

– Ratikkakiskojen ääreltä on helppo esittää hinnankorotuksia arjen autoiluun. Autoilijoiden yksisilmäinen kuritus ei kuitenkaan olisi oikeudenmukainen ratkaisu.

– Monille pienituloisille auto on välttämättömyys. Päästöjen lisäksi kuria tarvitaan myös kulkemisen kustannuksiin. Tarvitaan moderniin teknologiaan nojaava ratkaisupatteri, Kurvinen linjaa.

Kurvisen mukaan ekologisiin polttoaineisiin siirtymisen lisäksi myös autoilun tarvetta on alennettava. Tämä onnistuu kunnollisella joukkoliikenteellä sekä kaupungeissa että maaseudulla, sekä pitämällä arjen palvelut kohtuullisen kulkumatkan päässä.

– Autoilun päästöt on saatava laskuun kasvattamalla sähkö- ja kaasuautokantaa ja satsaamalla nykyautoihin sopiviin biopolttoaineisiin.

– Tiede, viisas yhteiskuntapolitiikka ja moderni tekniikka ovat kestävämpi tie liikenteen päästöjen alentamiseen, Kurvinen linjaa.

Lue seuraavaksi

Mauri Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä
Uusi edustaja Kontu: Intohimoista yrittäjyyttä Keskustan eduskuntaryhmän uusi jäsen, kansanedustaja Mauri Kontu on intohimoinen yrittäjyyden puolustaja Varsinais-Suomesta, Uudenkaupungin Kalannista Vahteruksen kylältä. Politiikassa hän on ollut paikallis- ja maakuntatasolla mukana vuosikymmenten ajan. Nyt eduskuntaan nousu varasijalta herättää innostusta ja uteliaisuutta.
12.9.2025 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan Kurvinen: EI autoilijoiden vainolle, JAA kaasu- ja sähköautoille