Siirry sisältöön

Keskustan puoluevaltuusto 23.4.2023: Hyvinvointialueiden on pystyttävä vahvistamaan lähipalveluja

Keskustan puoluevaltuusto 23.4.2023: Hyvinvointialueiden on pystyttävä vahvistamaan lähipalveluja

Keskusta on lähipalvelujen puolustaja. Ennen vaaleja kaikki muutkin puolueet ilmoittautuivat sote-palvelujen ystäviksi. Toivottavasti nämä puheet pitävät myös vaalien jälkeen.

Hyvinvointialueet ovat vasta saaneet toimintansa liikkeelle. Ne tarvitsevat työrauhaa. Keskusta odottaa, että hyvinvointialueet saavat hallitusohjelmasta selkeän takuun toimintansa edellytyksistä. Nyt ei tarvita lyhytnäköisiä säästöratkaisuja tai päätösten lykkäämistä, vaan varmuutta tulevasta.

Aikaa ei ole hukattavaksi. Monilla alueilla valmistellaan palvelustrategioita ja alueen palveluverkkoratkaisuja. Uuden hallituksen ohjelman on syytä antaa selkeä näkymä tulevista vuosista niin lainsäädännön kuin rahoituksenkin osalta.

Keskustan mielestä lähipalvelut ovat arvovalinta ja oikeudenmukaisuuskysymys. Tärkeimmät sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut on jatkossakin saatava läheltä ja niitä on kehitettävä ihmisten tarpeet edellä. Palvelujen keskittämisellä ei ratkaista sosiaali- ja terveydenhuollon ongelmia.

Keskusta muistuttaa, että lähipalvelujen turvaaminen onnistuu vain hyvällä henkilöstöpolitiikalla. Keskusta haluaa, että hyvinvointialueita tuetaan paremman työarjen kehittämisessä sosiaali- ja terveys- sekä pelastustoimen henkilöstölle. Korostamme yhteistyötä palveluiden tuotannossa: tarvitsemme julkisen tuotannon kumppaneiksi myös järjestöt ja yritykset. Hyvinvointialueita koskevien päätösten tärkein tavoite on ihmisten hyvä hoito ja sujuvat palvelut.

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Kaikkonen: Hallituksen kaavailemat vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen arvostelee hallituksen kaavailemia sosiaalihuollon säästöjä, jotka kohdistuvat ikääntyneiden palveluihin ja asiakasmaksuihin.
18.4.2026 / Uutiset
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Orpolle
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen kirje pääministeri Petteri Orpolle: "ajattelin lähestyä sinua kirjeellä ja kertoa, miltä maailma ja Suomi juuri nyt näyttää, kun hallituksesi on ollut pian kolme vuotta vallassa. Muutaman ratkaisuehdotuksenkin laitan loppuun".
17.4.2026 / Uutiset
Keskustan puoluesihteeri Siika-aho myönteisestä puoluebarometrista: muutoshalu väreilee ilmassa
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho iloitsee tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti Keskustaan. Puolueen saamat hyvät arviot eivät tule yllätyksenä puoluesihteerille.
16.4.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustan puoluevaltuusto 23.4.2023: Hyvinvointialueiden on pystyttävä vahvistamaan lähipalveluja