Siirry sisältöön

Keskustassa iloitaan ehdokasasettelun ykköspaikasta

joukko ihmisiä rivissä, hyppäävät ilmaan. Aurinkoinen päivä ja kirkas taivas.
joukko ihmisiä rivissä, hyppäävät ilmaan. Aurinkoinen päivä ja kirkas taivas.

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen iloitsee puolueen lopullisesta ehdokasmäärästä, joka noussee liki 6900 ehdokkaaseen. Lopullinen ehdokasmäärä tiedetään viimeistään keskiviikkona.

-Keskustaväki ansaitsee ehdokashankinnasta kouluarvosanoilla vahvan ysin ja olen itse erittäin tyytyväinen lopulliseen ehdokasmäärään. Jokainen ehdokas on iso ilonaihe, ja on hienoa, että useissa kunnissa mentiin reippaasti ehdokasmäärässä eteenpäin, sanoo Pirkkalainen.

-Ehdokasmäärä antaa hyvän pohjan vaalikampanjoinnille ja tietenkin varsinaiselle vaalitulokselle. Keskusta on Suomen vahvin kuntapuolue, päättää Pirkkalainen.

Keskustan listoilla on ehdokkaita 282 kunnassa. Vuoden 2017 verrattuna mukana on nyt kaksi uutta kuntaa. Täydet listat jätetään suurimmista kaupungeista muun muassa Oulussa, Kuopiossa, Jyväskylässä, Kokkolassa ja Seinäjoella.

Pääkaupunkiseudulla Keskusta vahvisti ehdokasasetteluaan. Espoo kasvatti ehdokasmääräänsä viime kuntavaaleista yhdeksällä ja Vantaa 15:llä ehdokkaalla. Prosentuaalisesti eniten ehdokasmääräänsä nosti  Pohjois-Pohjanmaan Haapajärvi

Lue seuraavaksi

Puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Oppimisen ongelmiin puututtava heti koulutien alussa
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen haluaa vahvistaa lasten perustaitoja ja ehkäistä syrjäytymistä jo varhaisessa vaiheessa koulupolkua. Kaikkosen mukaan nuorten kasvava työttömyys ja heikentynyt usko tulevaisuuteen vaativat toimia, jotka ulottuvat työmarkkinoita laajemmalle.
15.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Kansanedustaja, Keskustan varapuheenjohtaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskunnan käsittelyyn. Siponen pitää käsittämättömänä, että ennallistamissuunnitelma aiotaan laatia ministeriössä ja hyväksyttää valtioneuvostossa ilman eduskunnan käsittelyä. Ennallistamisen kustannukset Suomella ovat arvioiden mukaan yli 10 miljardia euroa.
12.6.2026 / Uutiset
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Yli tuhannen lapsen jättikoulujen rakentamista tulisi rajoittaa lailla
Keskusta esittää peruskouluihin enimmäiskokoja kouluille ja opetusryhmille. Uusien peruskoulujen koko tulee pitää alle 1000 oppilaassa.
11.6.2026 / Uutiset
EtusivuAjankohtaistaUutisetKeskustassa iloitaan ehdokasasettelun ykköspaikasta